Matura 2023. Język polski: Co było na egzaminie pisemnym w poprzednich latach?
Przypominamy, co było w poprzednich latach na maturze podstawowej z języka polskiego. Sprawdź arkusze maturalne z rozwiązaniami z matur: 2020, 2021, 2022. Egzamin z polskiego na maturze 2023 rozpocznie się 4 maja o godzinie 9:00.

Spis treści:
Matura z języka polskiego 2023 - kiedy wypada w tym roku?
W tym roku maturzyści rozpoczną serię egzaminów dojrzałości od matury podstawowej z języka polskiego 4 maja o godz. 9:00. Termin dodatkowy wyznaczono na 1 czerwca, a termin poprawkowy na 22 sierpnia 2023. Wyniki matury 2023 abiturienci otrzymają 7 lipca.
Zdecydowanie lepiej uniknąć sierpniowej poprawki. Do matury zostało jeszcze kilka dni, przy dobrym rozplanowaniu nauki jest jeszcze czas, aby zwiększyć swoje szanse na dobry wynik. W tym celu najlepiej skupić się na konkretnych wymaganiach stawianych przez Centralną Komisję Edukacyjną.
Jaki zakres obejmuje podstawowa matura z języka polskiego?
Pełen zakres wymagań udostępniony na stronie Ministerstwa Edukacji i Nauki to dokument liczący ponad 10 stron. Dla ułatwienia zadania tegorocznym maturzystom poniżej zamieszczamy listę, która podsumowuje wymogi CKE i wskazuje, na których aspektach powinni przede wszystkim skupić się ci, którzy jeszcze nie czują się pewni swojej wiedzy.

Na podstawowej maturze z języka polskiego uczeń powinien:
- rozumieć tekst czytany na poziomie znaczeń, struktury i funkcji komunikacyjnych;
- rozróżniać poszczególne rodzaje treści literackich;
- określać główny zamysł i temat tekstu;
- wskazywać argumenty i tezy zawarte w tekście;
- wyciągać wnioski na podstawie analizy treści i przesłanek zawartych w utworze;
- wyodrębniać i rozumieć powiązania części składowych tekstu;
- określać nadawcę i odbiorcę wypowiedzi;
- rozpoznawać i znać funkcję poszczególnych środków językowych;
- posiadać umiejętność myślenia krytycznego, wchodzenia w polemikę z tezami zawartymi w tekście.
Zakres jest bardzo szeroki, jednak większość wymagań sprowadza się do umiejętności kreatywnego wykorzystania podstawowych informacji z języka polskiego i analizy fragmentów, które znajdą się w arkuszu. Niezbędna będzie też przynajmniej ogólna znajomość obowiązkowych lektur.
Egzamin maturalny z języka polskiego na poziomie podstawowym jest podzielony na dwie części. Na pierwszą - testową, składają się pytania (zamknięte i otwarte) w oparciu o jeden lub dwa powiązane ze sobą utwory. W sumie można za nie uzyskać maksymalnie 20 punktów.
Druga część egzaminu to wypracowanie. Maturzyści mają do wyboru dwa tematy, jeden w formie rozprawki na podstawie epiki lub dramatu, drugi to zwykle analiza i interpretacja utworu lirycznego. Niezależnie od wybranej opcji, do zdobycia jest nawet 50 punktów.
Arkusze maturalne z poprzednich lat — najlepsza metoda nauki
By zorientować się jak może przebiegać matura, warto sprawdzić arkusze z poprzednich lat. Wielu praktyków uważa, że zapoznanie się z egzaminami z minionych lat to najlepszy sposób na przygotowanie do matury. W praktyce bowiem struktura i zakres matur, szczególnie na poziomie podstawowym nie ulega większym zmianom.
Zobacz arkusze maturalne i odpowiedzi z poprzednich lat:
Najnowsze informacje dotyczące matury 2023 znajdziesz w naszym raporcie specjalnym - kliknij!
Czytaj także: