Zmień miejscowość
Popularne miejscowości
- Białystok, Lubelskie
- Bielsko-Biała, Śląskie
- Bydgoszcz, Kujawsko-Pomorskie
- Gdańsk, Pomorskie
- Gorzów Wlk., Lubuskie
- Katowice, Śląskie
- Kielce, Świętokrzyskie
- Kraków, Małopolskie
- Lublin, Lubelskie
- Łódź, Łódzkie
- Olsztyn, Warmińsko-Mazurskie
- Opole, Opolskie
- Poznań, Wielkopolskie
- Rzeszów, Podkarpackie
- Szczecin, Zachodnio-Pomorskie
- Toruń, Kujawsko-Pomorskie
- Warszawa, Mazowieckie
- Wrocław, Dolnośląskie
- Zakopane, Małopolskie
- Zielona Góra, Lubuskie
Małopolska odpowiada Komisji Europejskiej: Takich warunków nie było
Demontaż uchwał antysmogowych oznaczać będzie utratę funduszy unijnych - tak Dyrekcja Regionalna Komisji Europejskiej odniosła się do informacji o możliwych zmianach w małopolskiej uchwale, mającej poprawić jakość powietrza w regionie. Małopolska jednak odbija piłeczkę. "KE wprowadziła dla regionu warunku o konieczności posiadania uchwał antysmogowych" - przekazał Interii Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego.
Podczas poniedziałkowych obrad Sejmik Województwa Małopolskiego zgodził się na to, by ponownie otworzyć dyskusję nad zakazem używania tzw. kopciuchów. Uchwała w tej sprawie obowiązuje od ponad pięciu lat, a za sześć miesięcy w życie mają wejść jedne z kluczowych przepisów - zakaz używania pieców bezklasowych.
Odłożenia go w czasie domagają się m.in. gminy Budzów i Stryszawa. Głosami radnych PiS zdecydowano, by nie odrzucać petycji oraz skarg w tej sprawie.
Krok ten krytykowała opozycja. Także radny, były wicemarszałek Małopolski Tomasz Urynowicz (Porozumienie, kiedyś PiS) nie szczędził mocnych słów. - Na naszych oczach odbywa się rozmontowywanie uchwały antysmogowej - mówił w rozmowie z Interią. Zarządowi województwa zarzucił, że nie poinformowali radnych o wskazaniach Komisji Europejskiej. Alarmowali też lekarze, którzy w petycji wzywają, by uchwały antysmogowe dla Krakowa i Małopolski pozostawić w obecnym brzmieniu.
Komisja Europejska grozi utratą pieniędzy
KE swoje uwagi upubliczniła na Twitterze. "Demontaż uchwał antysmogowych oznaczać będzie utratę funduszy unijnych, których celem jest wsparcie wdrożenia tych uchwał i Programu Czyste Powietrze. To zakomunikowaliśmy Małopolsce w liście z obserwacjami KE z 14 czerwca 2022" - stwierdziła w poniedziałkowym wpisie Dyrekcja Regionalna Komisji Europejskiej.
Marszałek Małopolski Witold Kozłowski w rozmowie z Interią przekonywał, że nie ma mowy o żadnym "demontażu uchwał". - To jedno wielkie nieporozumienie. Nic się nie zmieniło, a już larum jest takie, że tracimy wszystkie środki unijne. Tymczasem Sejmik Województwa Małopolskiego nie wprowadził żadnych zmian w uchwale antysmogowej - mówił.
Małopolska: Nie zostały przekazane konkretne warunki zagrożenia utratą środków
Teraz Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego odniósł się do kwestii funduszy europejskich. Jak nam przekazano, "Komisja Europejska nie wprowadziła dla regionu warunku o konieczności posiadania przez województwo czy inne jednostki samorządu terytorialnego uchwał antysmogowych", a "żadne z dostępnych wskaźników nie oceniają realizacji tych działań poprzez liczbę przyjmowanych dokumentów".
Zarząd Województwa Małopolskiego utrzymuje, że "w ramach obecnej współpracy z Komisją Europejską nad zapisami programu nie zostały przekazane konkretne warunki zagrożenia utratą środków", które wiązałyby się bezpośrednio "z poziomem przyjmowanych przez jednostki samorządu terytorialnego uchwał antysmogowych".
Więcej na ten temat
Zobacz także
- Polecane
- Dziś w Interii
- Rekomendacje