Reklama

Jan Śpiewak kontra Jacek Majchrowski. Jest decyzja sądu

Sąd Okręgowy w Krakowie umorzył postępowanie przeciwko Janowi Śpiewakowi z powództwa Jacka Majchrowskiego. Tym samym podtrzymał decyzję sądu pierwszej instancji. Prezydent Krakowa oskarża aktywistę o znieważenie i pomówienie po tym, jak opublikował na swoim kanale film, który zatytułował "Pożar miejskiego archiwum i najsłynniejsze afery z czasów Majchrowskiego".

Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski oskarżył warszawskiego aktywistę o publiczne znieważenie i pomówienie. Polityk poczuł się urażony po tym, jak Jan Śpiewak opublikował na swoim kanale film, który zatytułował "Pożar miejskiego archiwum i najsłynniejsze afery z czasów Majchrowskiego". 

W swoim filmie aktywista nie przedstawił żadnych nowych faktów czy ustaleń. Podsumował on jedynie wieloletnie rządy prezydenta Krakowa na postawie informacji publikowanych w mediach. Impulsem do stworzenia filmu był pożar krakowskiego archiwum, do którego doszło w lutym 2021 r. Z powodu zdarzenia zniszczonych zostało wiele cennych i ważnych dokumentów. 

Reklama

W czerwcu 2022 r. Sąd Rejonowy w Krakowie umorzył postępowanie. Niestety media nie mogły go relacjonować, ponieważ proces był niejawny ze względu na decyzję prezydenta Jacka Majchrowskiego. Polityk nie zgodził się na ujawnienie rozprawy. 

Co ciekawe, prowadzący sprawę sędzia, odrzucił wniosek Śpiewaka o przesłuchanie dziennikarzy, którzy opisywali działania władz miasta. Sędzia pozwolił natomiast na przesłuchanie świadków zgłoszonych przez prezydenta Krakowa. Wśród nich znalazła się Elżbieta K., była wiceprezydent miasta, która we wrześniu 2021 r. usłyszała prokuratorskie zarzuty. 

W czwartek odbyła się rozprawa apelacyjna, a Sąd Okręgowy w Krakowie podtrzymał decyzję sądu pierwszej instancji i umorzył postępowanie. 

Teraz sąd przekaże dokumenty sprawy do prokuratury, która z oskarżenia publicznego zbada, czy Jan Śpiewak zniesławił Jacka Majchrowskiego.

Kraków. Pożar miejskiego archiwum i film Jana Śpiewaka 

Tymczasem Śpiewak w opublikowanym na YouTubie filmie przypomniał postać byłego dyrektora Jana T., skazanego na dwa lata więzienia za fałszowanie dokumentacji przetargowej. Opowiedział także historię urzędniczki, która została skazana za poświadczenie nieprawdy w dokumentach i skazana na trzy lata zakazu piastowania kierowniczych stanowisk w administracji. Tuż po decyzji sądu otrzymała stanowisko dyrektora w miejskiej spółce. 

W filmie aktywista wspomniał też o Elżbiecie K., byłej wiceprezydent Krakowa, która przez lata odpowiadała w mieście za planowanie przestrzenne. Śpiewak wylicza szereg jej kontrowersyjnych decyzji. Już po opublikowaniu materiału K. została zatrzymana i usłyszała zarzuty. 

Chcesz porozmawiać z autorem? Napisz: dawid.serafin@firma.interia.pl

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Małopolskie | Kraków

Reklama

Reklama

Reklama