Jan Śpiewak - wykształcenie
Kim jest Jan Śpiewak? Jan Śpiewak ukończył socjologię na Uniwersytecie Warszawskim. Na tej samej uczelni uzyskał stopień doktora w dziedzinie nauk społecznych.
Jan Śpiewak - kariera zawodowa
Jan Śpiewak pracował w Muzeum Historii Żydów Polskich Polin. Pisał m.in. dla "Kultury Liberalnej", "Krytyki Politycznej" i "Wprost". Wydał książkę "Ukradzione miasto. Kulisy wybuchu afery reprywatyzacyjnej".
Prowadził cotygodniową audycję w Halo.Radio. Publikował cykl "Śpiewnik Śpiewaka" na portalu wtv.pl oraz współprowadził program "Lewy do lewego" dla telewizji internetowej wPunkt.
Prowadzi swój kanał na YouTube pod nazwą "Jan Śpiewak".
Jest felietonistą w portalu i.pl, należącym do Polska Press Grupa, będącej częścią grupy kapitałowej
Orlen.
Jan Śpiewak - działalność samorządowa
W wyborach samorządowych w 2014 r. Jan Śpiewak został radnym dzielnicy Warszawa-Śródmieście startując z ramienia komitetu Miasto Jest Nasze (MJN). W 2017 r. opuścił MJN t i został radnym niezależnym.
W 2017 r. założył Stowarzyszenie Wolne Miasto Warszawa i przedstawił Memorandum Reset Reprywatyzacji wskazujące nieprawidłowości w reprywatyzacji.
W 2018 r. Jan Śpiewak kandydował na prezydenta Warszawy jako lider koalicji Wygra Warszawa, zajmując trzecie miejsce, po czym zapowiedział przerwę w działalności politycznej.
W 2022 r. protestował przeciwko nadaniu Hannie Gronkiewicz-Waltz tytułu Honorowego Obywatela Warszawy.
Jan Śpiewak - działalność społeczna
Jan Śpiewak jest współzałożycielem Żydowskiej Ogólnopolskiej Organizacji Młodzieżowej i liderem ruchu miejskiego Miasto Jest Nasze (MJN), gdzie pełnił funkcję wiceprezesa i przewodniczącego. Odwołany z funkcji w 2016 r., opuścił MJN w 2017 r. z powodu braku zaufania do zarządu i rzekomego wycieku danych informatora.
Jan Śpiewak działa w inicjatywie Otwarty Jazdów i angażuje się w kampanie ograniczające dostępność alkoholu i zakazujące jego reklam.
Jan Śpiewak - kontrowersje
Jan Śpiewak był wielokrotnie pozywany za zniesławienie, m.in. przez mecenas Bogumiłę Górnikowską, Jerzego Szaniawskiego, Jacka Wojciechowicza i Sebastiana Wierzbickiego, co skutkowało wyrokami skazującymi i przegranymi procesami cywilnymi.
W 2020 r.
został ułaskawiony przez prezydenta Andrzeja Dudę w sprawie dotyczącej mec. Bogumiły Górnikowskiej.
W 2022 r. Jan Śpiewak
został skazany za zniesławienie Dariusza Mateckiego i odwołał się od wyroku. W tym samym roku sąd umorzył sprawę dotyczącą jego zarzutów wobec
Jacka Majchrowskiego.
Jan Śpiewak - życie prywatne
Jan Śpiewak pochodzi z rodziny o żydowskich korzeniach. Jest synem socjologa Pawła Śpiewaka (1951-2023).
Jego dziadkiem był Jan Śpiewak (1908-1967), polski poeta, eseista i tłumacz pochodzenia żydowskiego, mąż poetki Anny Kamieńskiej.