Reklama

Atak na pomnik Jana Pawła II, zniszczony mural. "Podnosi się rękę na pamięć o nim"

Pomnik Jana Pawła II, który znajduje się przed bazyliką archikatedralną w Łodzi, został zdewastowany. Nieznany sprawca, którego poszukuje policja, oblał monument czerwoną farbą, twarz pomalował na żółto, a na cokole napisał "maxima culpa", co odnosi się do tytułu książki Ekke Overbeeka. Rzecznik łódzkiej kurii ks. Paweł Kłys zaznaczył, że po latach "podnosi się rękę na wizerunek i pamięć Jana Pawła II". Zniszczony został też mural we Wrocławiu. Zamieszczony na nim wizerunek papieża został oblany czerwoną farbą.

Do zdewastowania pomnika Jana Pawła II w Łodzi doszło w nocy z soboty na niedzielę. Zmierzający na niedzielną mszę św. wierni zobaczyli, że stojący przed katedrą pomnik papieża został zniszczony, m.in. ręce figury pomalowano czerwoną farbą, twarz zamalowano na żółto, a na granitowym cokole napisano farbą "maxima culpa". To nawiązanie do tytułu książki Ekke Overbeeka "Maxima culpa - Jan Paweł II wiedział".

Czytaj też: Wrocław. Parafia wprowadza nocne dyżury przy pomniku św. Jana Pawła II

Reklama

- O godz. 6:15 dyżurny policji otrzymał zgłoszenie o zniszczeniu pomnika Jana Pawła II stojącego przed katedrą przy ul. Piotrkowskiej. Na miejscu funkcjonariusze przeprowadzili oględziny pomnika, zabezpieczono materiał fotograficzny z monitoringu. Prowadzone są czynności zmierzające do ustalenia sprawcy - poinformował podkom. Adam Dembiński z Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi.

Łódź: Zdewastowano pomnik Jana Pawła II. "Po latach podnosi się rękę na jego wizerunek"

Po południu przy pomniku mają spotkać się uczestnicy marszu papieskiego zorganizowanego w rocznicę śmierci Jana Pawła II. Jednak do tego czasu zniszczenia mają zostać usunięte. Trwa oczekiwanie na wyspecjalizowaną ekipę.

- To dla nas ogromne zaskoczenie, że na osobę tak ważną dla wszystkich Polaków podnosi się rękę w tak szczególnym dniu, poświęconym pamięci papieża. Dziś przypada w Kościele niedziela Męki Pańskiej i przy tej okazji mam taką refleksję, że gdy Jezus wjeżdżał tego dnia do Jerozolimy, witano go okrzykami "Hosanna synowi Dawidowemu", a niedługo potem - w Wielki Piątek - ludzie krzyczeli "na krzyż z nim". Gdy Jan Paweł II gościł w Łodzi, wołano "zostań z nami". Teraz, po latach, podnosi się rękę na jego wizerunek i pamięć - powiedział rzecznik łódzkiej kurii ks. Paweł Kłys.

W niedzielę przypada rocznica śmierci papieża Polaka. Jan Paweł II zmarł 18 lat temu w wigilię Niedzieli Bożego Miłosierdzia 2 kwietnia 2005 r. o godz. 21:37 w Watykanie. Miał 84 lata.

Wrocław. Zdewastowano mural z papieżem Janem Pawłem II

Inny akt wanadalizmu, związany z wizerunekiem papieża Jana Pawła II, miał miejsce we Wrocławiu. O sprawie poinformowal poseł Konfederacji Krzysztof Tuduj

"Sprofanowano wizerunek świętego Jana Pawła II umieszczony na muralu we Wrocławiu. Przedstawiciele cywilizacji śmierci promują chaos, zniszczenie, niszczenie narodów, dewastacje. Lewactwo takie było, jest i będzie" - napisal polityk na Twitterze.

Jak dodał, autorytety pełnią rolę drogowskazów. "Nie zniszczycie tego!" - dodal Tuduj.

PAP/INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Łódź | Jan Paweł II | pomnik Jana Pawła II

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy