Reklama

18. rocznica śmierci papieża. "Nie pozwólmy, by dobro zostało zniszczone"

18 lat temu o godz. 21:37 w Watykanie zmarł św. Jan Paweł II. W dniu rocznicy jego śmierci rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Leszek Gęsiak SJ zaznaczył, że godzina śmierci papieża "pozostanie dla wielu z nas szczególnym czasem dziękczynienia Bogu za dar jego osoby". O godzinie 21 na placu Świętego Piotra odbędzie się polonijne czuwanie modlitewne pod hasłem: "Jesteśmy!".

W niedzielę przypada rocznica śmierci papieża Polaka. Jan Paweł II zmarł 18 lat temu w wigilię Niedzieli Bożego Miłosierdzia 2 kwietnia 2005 r. o godz. 21:37 w Watykanie. Miał 84 lata. W tym roku 2 kwietnia przypada w Niedzielę Palmową, która otwiera Wielki Tydzień, czas rozważania męki, śmierci i Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa.

Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Leszek Gęsiak SJ podkreślił, że godzina śmierci głowy Kościoła jest znacząca dla wielu osób.

- Pamięć o jego dokonaniach dla Kościoła w Polsce i na świecie, a także świadomość ogromnego dziedzictwa sprawiają, że godzina 21:37 pozostanie dla wielu z nas szczególnym czasem dziękczynienia Bogu za dar jego osoby - mówił ks. Leszek Gęsiak. Jak dodał, wielu ma powód, by być wdzięcznym Janowi Pawłowi II. 

Reklama

- Nie sposób oszacować dobra, które ten człowiek dał ludzkości i wykrzesał w sercach milionów ludzi na całym świecie. Nie pozwólmy zatem, by to dobro dane ludzkości przez Jana Pawła II zostało przez kogokolwiek zniszczone i nam odebrane - podsumował rzecznik. 

18. rocznica śmierci Jana Pawła II

Metropolita gdański abp Tadeusz Wojda SAC podkreślił, że postawa Jana Pawła w ostatnich latach jego życia była dla wielu dotkniętych chorobami światłem i punktem odniesienia. - Jedna z osób przeżywająca kryzys wiary z powodu zdiagnozowanego u niej raka, patrząc na odchodzenie papieża, wyznała mi, że odzyskała wiarę - wyznał metropolita gdański.

Ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej Adam Kwiatkowski opisał, jak pamięta dzień śmierci papieża. - To był wtedy tak trudny czas oczekiwania. Wszyscy wiedzieli, że Ojciec Święty jest bardzo chory. To, co dziś pamiętam z tamtego czasu, to takie zatrzymanie; świat stanął. Wszyscy zastanawialiśmy się, co będzie dalej - mówił.

- Pamiętam otwarte kościoły, bijące dzwony, wielu ludzi, którzy przychodzili się pomodlić. To był czas refleksji i modlitwy. Powoli zaczynało do nas docierać, że to jest już koniec tego pontyfikatu" - dodał.

Czuwanie w Watykanie

W niedzielę o godzinie 21 na placu Świętego Piotra odbędzie się polonijne czuwanie modlitewne pod hasłem: "Jesteśmy!". Symboliczną kulminacją będzie 21:37. 

Kardynał Karol Wojtyła został wybrany na papieża 16 października 1978 roku. 1 maja 2011 roku został beatyfikowany przez papieża Benedykta XVI, natomiast 27 kwietnia 2014 papież Franciszek dokonał kanonizacji Jana Pawła II. 

Papież Polak nauczał o tradycyjnej roli kobiety, antykoncepcji, homoseksualizmie czy celibacie księży. We wszystkich tych aspektach odnosił się do tradycyjnej nauki Kościoła Katolickiego. Wspomnienie liturgiczne św. Jana Pawła II Kościół powszechny obchodzi 22 października. 

PAP/INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Jan Paweł II | rocznica śmierci | papież

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy