Reklama

Łódź

Poniedziałek, 29 stycznia 2024 (14:09)AktualizacjaCzwartek, 9 maja 2024 (15:16)

Łódź to miasto na prawach powiatu, stolica województwa łódzkiego. Jest czwartym co do wielkości miastem w Polsce. Leży w centralnej części kraju. Łódź jest znaczącym ośrodkiem naukowym, akademickim, przemysłu włókienniczego oraz filmowego.

Ulica Piotrkowska w Łodzi
Ulica Piotrkowska w Łodzi/Janek Skarżyński/AFP

Łódź

  • Liczba mieszkańców: 655,279 (2023 r.)
  • Powierzchnia: 293,2 km²
  • Województwo: łódzkie
  • prezydent: Hanna Zdanowska (od 2010 r.)

Łódź - historia

Pierwsze wzmianki o Łodzi pochodzą z pierwszej połowy XIV wieku, gdy istniała książęca wieś o nazwie Łodzia. Książę łęczycki Władysław przekazał tereny biskupom Kujawskim. 

29 lipca 1423 roku Łódź otrzymała prawa miejskie z rąk króla Władysława Jagiełły, który dokonał lokacji miasta na prawie magdeburskim. Mieszkańcy miasta zajmowali się głównie rolnictwem, handlem i rzemiosłem. W XVI wieku Łódź szybko się rozwijała i zaludniała, liczba mieszkańców wzrosła do tysiąca. Kryzys nastąpił w XVIII w., gdy miasto było pod zaborem pruskim. W tym czasie próbowano odebrać Łodzi prawa miejskie i przywrócić status dużej wsi, jednak ostatecznie się to nie udało. 

Ponowny rozkwit miasta nastąpił w XIX wieku, gdy powstawały pierwsze fabryki. Sporządzono wtedy plan "Nowego miasta" - powstał rynek na planie ośmiokąta, przez który przechodziła ulica Piotrowska. Do dzisiaj jest to najsłynniejsza łódzka ulica i najdłuższa handlowa ulica w Europie, o długości 4,1 km

W XIX wieku rozwinął się przemysł włókienniczy, a zawód tkacza był nie tylko cenionym zajęciem, ale dającym liczne przywileje, w tym między innymi zwolnienia podatkowe na 6 lat. W 1861 roku w Łodzi miał miejsce bunt tkaczy łódzkich, który zakończył się niszczeniem maszyn - był to sprzeciw mieszkańców wobec wyzysku przez przedsiębiorców. 

W czasie II wojny światowej Niemcy walczyli z polskością w Łodzi, ograbiali muzea, zamykali szkoły, usuwali pomniki polskich bohaterów, a około 200 tys. osób narodowości żydowskiej zostało zamkniętych w getcie, a następnie wywiezionych do obozów zagłady.  

W latach 1945-1948 Łódź była tymczasowo siedzibą władz Polski. Po wojnie w mieście na nowo rozwinęła się kultura. Powstały: Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Wytwórnia Filmów Fabularnych, kina, teatry oraz muzea. W 1999 roku Łódź stała się stolicą województwa łódzkiego.

Łódź - nazwa

Nie ma jednoznacznych danych o tym, skąd wzięła się nazwa miasta Łodzi. Zgodnie z jedną z hipotez, nazwa Łódź pochodzi od herbu Łodzia - tak nazywała się również wieś na terenach ówczesnego miasta. Z kolei inne źródła podają, że nazwa miasta Łódź pochodzi od krzewu łoza, który licznie występował na terenie dawnej Łodzi.

Łódź - atrakcje

Łódź ma wiele interesujących zabytków i atrakcji, a wśród nich są: ulica Piotrowska, Plac Wolności, Manufaktura, Pałac Poznańskich, Centralne Muzeum Włókiennictwa, osiedle Księży Młyn, Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, Park Ocalałych, Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny czy Klasztor Franciszkanów.

Łódź - symbole

Herb Miasta Łodzi przedstawia wizerunek złotej Łodzi na czerwonym tle.

Flaga Miasta Łodzi to żółto-czerwony, prostokątny płat tkaniny, który pośrodku ma herb miasta.

Hejnał Miasta Łodzi - "Prząśniczka" grany jest codziennie na trąbce, o godzinie 12:00 z okna Urzędu Miasta Łodzi, przy ulicy Piotrowskiej 106.

Łódź - Wiadomości

Środa, 23 października 2024 (16:15)
12 samochodów spłonęło w pożarze garażu przy ul. Klinowej w Łodzi. Na miejsce zdarzenia skierowano 14 zastępów straży pożarnej i prawie 50 strażaków. Zniszczeniu uległy pojazdy we wnętrzu garażu,...
Czwartek, 17 października 2024 (20:28)
Leniwiec dwupalczasty przyszedł na świat w zoo w Łodzi. Maluch urodził się zdrowy - teraz pod okiem matki uczy się jeść i poruszać. Ogród podejrzewa, że jest to dziewczynka, jednak dopiero badania...
Czwartek, 8 sierpnia 2024 (15:59)
Wieczorny rajd 41-latki po ulicach Łodzi skończył się dachowaniem. - Kobieta była kompletnie pijana, miała ponad trzy promile alkoholu we krwi - przekazała Kamila Sowińska z łódzkiej policji....

Łódź - Wideo

Wtorek, 27 lutego 2024 (18:02)
Nikt nie chce stanąć pod tablicą, więc dyrektorzy szkół stają przed nie lada wyzwaniem. W całym kraju dramatycznie brakuje nauczycieli. Na Mazowszu czeka 3000 etatów, a w Łodzi - gdzie wcale nie...
Piątek, 3 listopada 2023 (18:17)
Do Polski przypłynęły z Finlandii. Przez lata służyły pasażerom z Helsinek, potem podróżowali nimi mieszkańcy Łodzi. Teraz czas na pożegnanie. Nowo-zakupiony tabor zastąpi wysłużone tramwaje, które...