Reklama

Reklama

Wniosek o dodatek węglowy. Oto, jak wygląda [WZÓR DOKUMENTU]

Mamy dobre informacje dla tych, którzy chcą złożyć wniosek o dodatek węglowy. Można już ubiegać się o finansowe wsparcie w wysokości 3 tysięcy złotych. Dziś weszło w życie rozporządzenie w sprawie wzoru o dodatek węglowy. Do kiedy można złożyć wniosek o wypłatę dodatku oraz ile trzeba czekać na wypłatę? Odpowiadamy i sprawdzamy, jak wygląda wzór wniosku o dodatek węglowy.

Wzór wniosku o dodatek węglowy został zatwierdzony, co oznacza, że Polacy mogą już starać się o rządowe wsparcie w wysokości kilku tysięcy złotych. Pieniądze mają być wsparciem gospodarstw domowych, których źródłem ogrzewania jest coraz droższy węgiel. To jednak tylko jednorazowe wsparcie. 

Wniosek o dodatek węglowy: wzór dokumentu już w rozporządzeniu

Minister klimatu Anna Moskwa podpisała we wtorek 16 sierpnia rozporządzenie w sprawie wzoru wniosku o dodatek węglowy. Polacy ogrzewający domy węglem mogą wnioskować już o jednorazowe wsparcie finansowe w wysokości 3 tysięcy złotych.

Reklama

Rozporządzenie wchodzi w życie już dziś, 17 sierpnia. Dlatego wzór wniosku o dodatek węglowy powinien być już dostępny w jednostkach, które je przyjmują. W zależności od regionu, jest to urząd lub ośrodek pomocy społecznej. Wzór wniosku o dodatek węglowy można znaleźć również w Dzienniku Ustaw

Wniosek o dodatek węglowy: gdzie składać?

Gdzie złożyć wniosek o dodatek węglowy? Ten należy skierować do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta właściwego ze względu na miejsce zamieszkania osoby fizycznej składającej wniosek o wypłatę dodatku węglowego. Co ważne, informacje składa się pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń. 

Wniosek o dodatek węglowy w pierwszej części to dane takie jak imię i nazwisko, pesel oraz miejsce zamieszkania. Należy podać też numer rachunku bankowego, na który ma być wypłacone wsparcie. Konieczne jest również podanie danych osób wchodzących w skład gospodarstwa domowego.

CZYTAJ TAKŻE: Sondaż: Dodatek węglowy dzieli Polaków

Wniosek o dodatek węglowy to również deklaracja na temat źródła ciepła. Na koniec podpisujemy oświadczenie, że nie kupiliśmy już węgla po preferencyjnej, gwarantowanej cenie 966 złotych. W takiej sytuacji dodatek węglowy nie przysługuje. 

Kto może złożyć wniosek o dodatek węglowy?

Co warte podkreślenia, dodatek węglowy nie jest ograniczony kryteriami dochodowymi. To oznacza, że składaniu wniosku nie towarzyszy konieczność wykazywania swoich dochodów lub zarobków członków rodzin. Dodatek jest zwolniony od podatku i od możliwości zajęcia

Kto może złożyć wniosek o dodatek węglowy? Wniosek o dodatek węglowy mogą zgłaszać te gospodarstwa, w których głównym źródłem ogrzewania są:

  • kocioł na paliwo stałe; 
  • kominek; koza;
  • ogrzewacz powietrza; 
  • trzon kuchenny; 
  • piecokuchnia; 
  • kuchnia węglowa; 
  • piec kaflowy na paliwo stałe zasilane węglem kamiennym, brykietem lub peletem, zawierającymi co najmniej 85 proc. węgla kamiennego.

Przy odpowiedzi o to, kto może złożyć wniosek o dodatek węglowy ważne jest również to, że jednemu gospodarstwu domowemu przysługuje tylko jeden dodatek węglowy

Co jeszcze istotne, wniosek można złożyć pod warunkiem, że wcześniej złożyliśmy wpis lub zgłoszenie do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (czyli popularną deklarację CEEB).

Wniosek o dodatek węglowy: jak wygląda wzór wniosku?

Chcąc otrzymać 3 tysiące zł jednorazowego wsparcia, należy wypełnić specjalnie przygotowany do tego wniosek. Ten ma łącznie sześć stron. Wniosek o dodatek węglowy należy złożyć najpóźniej do 30 listopada 2022 r

Tak wygląda wzór wniosku o dodatek węglowy:

Gmina na wypłatę dodatku węglowego będzie miała 30 dni. Dodatek będą mogli otrzymać opalający swoje domy węglem kamiennym bądź jego pochodnymi. Wniosek można również złożyć przez serwis ePUAP.

CZYTAJ TAKŻE:

Nie tylko dodatek węglowy. Można wciąż wnioskować o dodatkowe nawet 1500 zł na węgiel

Podhale: Kombinują, jak zgarnąć 3000 zł. Fala korekt w deklaracjach

"Wszystko jest lepsze niż robienie z nas kozłów ofiarnych". Właściciele składów opału o dodatku węglowym

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy