Reklama

Władysław Kosiniak-Kamysz przedstawia program "Uczciwa Polska"

Prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz przedstawił inicjatywę programową "Uczciwa Polska", czyli "trzy projekty wspierające młodych, seniorów i pracujących". Gościem specjalnym spotkania w Płocku był lider Polski 2050 Szymon Hołownia.

Prezes PSL: Bez otwarcia i dialogu nie ma skutecznej polityki

- To jest piękny czas oczekiwania na święta Bożego Narodzenia. My ten czas chcemy też poświęcić na coś, co w polityce jest najważniejsze - na dialog, rozmowę, spotkanie z drugim człowiekiem - powiedział Kosiniak-Kamysz podczas spotkania z mieszkańcami Płocka.

Dodał, że bez tego "nie da się robić skutecznej polityki, a później nie da się skutecznie rządzić". - Dialog nie może się opierać tylko i wyłącznie na rozmowie z tymi, z którymi się zgadzasz w 100 proc., ale to otwarcie na argumenty innych, na poznanie poglądów innych, docenienie tego, że siła zawsze jest w różnorodności - powiedział.

Reklama

W spotkaniu z wyborcami służącym prezentacji inicjatywy programowej "Uczciwa Polska" brał udział także lider Polski 2050 Szymon Hołownia.

- Musimy dokonać zmiany pokoleniowej w polskiej polityce. Tak, potrzeba w niej doświadczenia, ludzi, którzy już wiele rzeczy zrobili. Ale wielu z nich dzisiaj musi zrobić krok do tyłu i puścić młodszych przodem - powiedział Hołownia.

Wśród najważniejszych kwestii, którymi należy się zająć, Hołownia wymienił m.in. problemy związane z transportem, energetyką i szkolnictwem. Wspomniał również o tym, że "czas na rozdział Kościoła od państwa"

Inauguracja spotkań z mieszkańcami

- 17 grudnia inaugurujemy taki cykl spotkań z mieszkańcami, podczas których zaprezentujemy nasz program - Uczciwa Polska dotyczący trzech zagadnień - emerytury, która będzie dziedziczona, pracy, która się opłaca i programu mieszkaniowego - zapowiedział na początku miesiąca lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

Jak mówił, jest to nieformalny start działań związanych z prekampanią, "z tym wszystkim co nas czeka w przyszłym roku". - Chyba jako pierwsi startujemy z takim rozmachem i z taką energią - dodał szef ludowców.

Wsparcie młodych, seniorów i pracujących

Dopytywany, jakie miejscowości odwiedzi, Kosiniak-Kamysz odparł, że inauguracja nastąpi 17 grudnia w Płocku, 19 grudnia odwiedzi on Limanową, a po Świętach Bożego Narodzenia politycy PSL spotkają się z mieszkańcami Tarnowa, Kielc, Szczecina i innych miejscowości.

W minioną sobotę Kosiniak-Kamysz informował, że rusza zbiórka podpisów pod inicjatywą PSL - Uczciwa Polska. Jak mówił wówczas, "są to trzy projekty dotyczące Polski na pokolenia, które wspierają młodych, seniorów i pracujących".

Pierwszy z nich to własny kąt i dostępność do mieszkania. - Niskooprocentowany kredyt, 1,5 proc. w Banku Gospodarstwa Krajowego, wkład własny 100 tys. na zakup mieszkania na rynku pierwotnym lub wtórnym lub początek budowy domu - mówił lider PSL.

Kolejna propozycja skierowana jest do klasy średniej, która - jak ocenił szef ludowców - jest dzisiaj "uciemiężona". - Nie będzie państwo uczciwe, uczciwa Polska, pobierać składek i podatków od dodatkowej pracy, godzin nadliczbowych, dodatkowo prowadzonej działalności gospodarczej - dodał.

Trzecia propozycja dedykowana jest seniorom; chodzi o możliwość dziedziczenia emerytury. "Nie może być tak, że wdowa zostaje z emeryturą 1500 zł po śmierci swojego męża. Ona powinna dostać całą najwyższą emeryturę, którą jedno ze współmałżonków pobierało i 50 proc. drugiej. To jest uczciwa Polska, uczciwe państwo i uczciwy plan na przyszłość dla pokoleń" - powiedział Kosiniak-Kamysz.

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy