Reklama

Wąsik: Atak na Nord Stream może być przygrywką do ataku na Baltic Pipe

- Widzimy, że atak na Nord Stream 1 czy Nord Stream 2, to może być przygrywka do ataku na Baltic Pipe - powiedział w piątek wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Maciej Wąsik.

Maciej Wąsik przypomniał, że premier Mateusz Morawiecki podpisał w czwartek zarządzenie wprowadzające drugi stopień alarmowy BRAVO wobec polskiej infrastruktury energetycznej mieszczącej się poza granicami kraju. 

- Widzimy, że atak na Nord Stream 1 czy Nord Stream 2, to może być taką przygrywką do tego, żeby zaatakować Baltic Pipe. Nasze służby będą nadal działać, ale także służby natowskie, bo to nie jest tylko nasza inwestycja - powiedział wiceszef MSWiA w Programie 1 Polskiego Radia.

- Zdajemy sobie sprawę, że różnego typu działania wobec naszego gazociągu mogą być podejmowane. Mam nadzieję, że będziemy potrafili im zapobiec - dodał.

Reklama

Wąsik: To rosyjski sabotaż

Odnosząc się do zniszczenia gazociągów Nord Stream 1 i 2, do którego doszło przed tygodniem Maciej Wąsik wyraził przekonanie, że odpowiedzialna jest za to Rosja.

- My uważamy, że Nord Stream, w momencie, gdy nie było szansy jego kontynuowania, został zniszczony przez stronę rosyjską, co miało zagrozić Zachodowi atakiem na pewną infrastrukturę - oznajmił.

Norweski rząd po wyciekach z gazociągów, które najprawdopodobniej zostały spowodowane sabotażem, doprowadził do podniesienia alertu bezpieczeństwa wokół infrastruktury energetycznej. Do ochrony platform naftowych i gazowych zaangażowano m.in. wojsko. Przyjęto także pomoc krajów sojuszniczych, w tym Francji, Niemiec i Wielkiej Brytanii.  

PAP
Dowiedz się więcej na temat: Nord Stream 2 | Sabotaż | Baltic Pipe

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy