"Ustawa Kamilka" w Sejmie. Wiemy, kiedy może zostać przyjęta

Natalia Borzuta

emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Lubię to
like
Super
relevant
15
Udostępnij

"Ustawa Kamilka" może zostać przyjęta w najbliższy czwartek. Projekt jest już w porządku obrad Sejmu, a drugie czytanie odbędzie się w środę wieczorem. Gdyby nowe regulacje weszły w życie, Polska byłaby pierwszym krajem w Europie Środkowej, który wprowadziłby analizę śmiertelnych przypadków krzywdzenia dzieci.

Po śmierci ośmioletniego Kamila ulicami Częstochowy przeszedł marsz przeciwko przemocy
Po śmierci ośmioletniego Kamila ulicami Częstochowy przeszedł marsz przeciwko przemocyPolsat News

"Ustawa Kamilka", czyli nowelizacja Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, została złożona do Sejmu 12 maja jako projekt poselski Suwerennej Polski. Przepisy przewidują m.in. obowiązek analiz najpoważniejszych przypadków przemocy, wdrożenie w różnych instytucjach standardów ochrony dzieci, wprowadzenie instytucji reprezentantów dzieci oraz kwestionariusza oceny ryzyka dla służb.

O "Ustawę Kamilka" walczy wiele środowisk

Po tym, jak projekt trafił do sejmowej zamrażarki, cała Polska zaangażowała się w działania popierające ustawę. Zbieranie podpisów zainicjowało Stowarzyszenie ETOH z Częstochowy. Pod wpływem nacisków, 1 czerwca, w Dzień Dziecka, został nadany numer druku - 3309 - a ustawa została skierowana do pierwszego czytania w Sejmie.

Choć była to odpowiedź na tragedię ośmioletniego Kamilka z Częstochowy, same prace nad nowelizacją przepisów trwały od wielu miesięcy. W pracach nad ustawą brali udział eksperci z zakresu ochrony praw dziecka.

Co dalej z "ustawą Kamilka"?

W środę odbędzie się drugie czytanie "ustawy Kamilka" w Sejmie. Jak się dowiedzieliśmy, ustawa może zostać przyjęta w czwartek.

Przypomnijmy również, że nowe przepisy miałyby uszczelnić system ochrony małoletnich w Polsce. W chwili wejścia w życie nowych regulacji Polska stałaby się pierwszym krajem w Europie Środkowej, który wprowadziłby analizę śmiertelnych przypadków krzywdzenia dzieci. Jak wskazywał w rozmowie z Interią wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski, rozwiązanie to pozwoliłoby na pochylenie się nad każdym przypadkiem krzywdzenia małoletnich, które zakończyło się tragicznie.

- Wmontowujemy w system mechanizm, który będzie "mechanizmem samonaprawiania". Nie powiem, że to będzie perpetuum mobile. Chodzi jednak o pewną formę naprawiania systemu przez sam system i analizę tych przypadków, gdzie system zawiódł. To jest bardzo ważne - tłumaczył pod koniec maja Romanowski.

Śmierć Kamila z Częstochowy

Wstrząsające informacje o maltretowanym ośmioletnim chłopcu z Częstochowy pojawiły się na początku kwietnia, gdy dziecko z ciężkimi obrażeniami zostało znalezione przez biologicznego ojca w mieszkaniu matki i jej partnera. Kamilek został zabrany do szpitala. Lekarze jego stan od początku opisywali, jako ciężki - chłopiec miał rozległe oparzenia całego ciała, ślady po papierosach i złamania kończyn.

Chłopiec zmarł 8 maja w szpitalu w Katowicach. Zarzuty w sprawie jego śmieci usłyszał ojczym chłopca, a także jego matka. W sprawie o nieudzielenie pomocy podejrzani są także inni krewni dziecka.

***Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration -:-
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time -:-
 
1x
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
      reklama
      dzięki reklamie oglądasz za darmo
      Prof. Motyka w "Gościu Wydarzeń": Jestem zażenowany postawą ukraińskich i polskich urzędników
      Prof. Motyka w "Gościu Wydarzeń": Jestem zażenowany postawą ukraińskich i polskich urzędnikówPolsat NewsPolsat News
      Przejdź na