Reklama

Umowa Polska-Izrael w sprawie organizacji wycieczek młodzieży. "Przełomowa"

Mamy przełomową umowę Polska-Izrael w sprawie wizyt młodzieży - ogłosił wiceszef MSZ Paweł Jabłoński. To wynik ustaleń ze spotkania ministrów SZ obu krajów - Zbigniewa Raua i Eliego Cohena. Bez zgody strony polskiej, młodzieży nie będą towarzyszyli uzbrojeni agenci. Izraelczycy będą spotykać się też z rówieśnikami z Polski. Cohen na spotkaniu wyraził również nadzieję, że "ambasador Polski powróci do Izraela".

- Przyjechałem tutaj, żeby odnowić relacje między naszymi krajami - zadeklarował Eli Cohen na wspólnej konferencji z szefem polskiego MSZ.

- Mam nadzieję, że powróci ambasador Polski do Izraela - mówił. - Powołanie ambasadora Polski w Izraelu pozwoli na wznowienie pracy dyplomatycznej, która jest potrzebna w świetle wyzwań, które przed nami stoją - zadeklarował. 

Izrael: Zamieszki przeciw reformie sądownictwa. Blokady dróg, protest wojska

Reklama

Jak podkreślał Cohen, współpraca między krajami powinna być kontynuowana na forach społecznych i gospodarcze. - Po umowie dotyczącej delegacji młodzieży będziemy współpracować i pracować nad zwiększeniem inwestycji i relacji gospodarczych - mówił.

Minister Cohen mówił o polsko-izraelskiej historii. Przypomniał, że jego kraj wspierał "Solidarność" i "aspiracje Polaków do wolności w okresie reżimu komunistycznego". Podkreślał też znacznie doskonałych relacji obu krajów już po 1989 roku.

Polska i Izrael mogą i powinny stworzyć doskonałe relacje

- Jestem przekonany, że nawet dzisiaj Polska i Izrael mogą i powinny stworzyć doskonałe relacje. Moim celem jest nawet wzmocnienie jeszcze bardziej tych relacji. Możemy to zrobić współpracując ze sobą, z naszymi wieloma przyjaciółmi w Polsce - powiedział szef izraelskiej dyplomacji.

Strzelanina na ulicach Tel Awiwu. Zastrzelony napastnik związany z Hamasem

Szef MSZ Izraela wyraził też nadzieję, że niebawem będzie miał możliwość przyjąć w swoim kraju Zbigniewa Raua.

Przełomowa decyzja w sprawie wycieczek

Zbigniew Rau poinformował o porozumieniu z Izraelem w sprawie organizacji wycieczek młodzieży izraelskiej do Polski i polskiej młodzieży do Izraela.

Wiceszef MSZ Paweł Jabłoński zamieścił później na Twitterze wpis odnoszący się do tego porozumienia. "Negocjowaliśmy prawie 1,5 roku. I mamy efekt: przełomowa umowa Polska-Izrael ws. wizyt młodzieży" - podkreślił.

Jabłoński zamieścił też nagranie dotyczące najważniejszych elementów tego porozumienia.

- Nie będzie uzbrojonych agentów ochrony bez zgody Polski. Polska jest bezpiecznym krajem. Bezpieczeństwo będzie chronione, gwarantowane przez polskie służby, tak jak każdy, kto przyjeżdża do Polski, takie bezpieczeństwo ma gwarantowane - podkreślił wiceszef MSZ.

Dodatkowo - zaznaczył - młodzież z Izraela będzie też odwiedzać miejsca ważne dla naszej historii i dla naszej kultury. - Będzie dowiadywać się też o tym, co przeżył nasz kraj, nasz naród. Będzie spotykać się ze swoimi rówieśnikami; to też bardzo ważne, żeby walczyć z tymi negatywnymi stereotypami o Polsce w Izraelu. Razem będziemy budować te relacje na przyszłość - mówił.

- To jest bardzo dobry dzień dla Polski, bardzo dobry dzień dla polsko-izraelskich relacji - podsumował Jabłoński

"Krok naprzód we wzajemnych relacjach"

Według agencji Reutera ustanowienie nowego przedstawiciela dyplomatycznego Polski w randze ambasadora w Izraelu zakończyłoby ochłodzenie stosunków pomiędzy obu krajami, do którego doszło po przyjęciu ustawy, która ograniczyła możliwość odzyskiwania mienia żydowskiego.

Doszło wtedy m.in. do zawieszenia wycieczek izraelskiej młodzieży do miejsc związanych z Holokaustem.

Atak terrorystyczny w Jerozolimie. Nie żyją dwie osoby, w tym dziecko

Oba kraje już w lipcu zapowiadały poprawę stosunków i chęć przywrócenia ambasadorów.

Według Reutersa premier Izraela Benjamin Netanjahu miał powiedzieć, że oznacza to "pozytywny krok naprzód" w stosunkach dyplomatycznych z Polską.

Z kolei MSZ Izraela napisało o "rozpoczęciu nowego rozdziału w stosunkach z Polską".

INTERIA.PL/PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy