Ulewna masa sunie przez Polskę. Podano kierunek

Jakub Wojciechowski

Jakub Wojciechowski

Aktualizacja
emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Lubię to
like
Super
relevant
1,3 tys.
Udostępnij

Pojawiają się kolejne ulewy i burze. Niespokojnie jest na Podlasiu, gdzie w ciągu dziesięciu minut pada nawet do 10 litrów wody na metr kwadratowy. Według prognoz IMGW z gorszymi warunkami w kolejnych godzinach trzeba się liczyć przede wszystkim na północnym wschodzie kraju.

Wezbrany potok Służewiecki w Warszawie po wielogodzinnych ulewach. We wtorek burze i silne deszcze wrócą na północny wschód kraju
Wezbrany potok Służewiecki w Warszawie po wielogodzinnych ulewach. We wtorek burze i silne deszcze wrócą na północny wschód krajuRobert KowalewskiAgencja Wyborcza

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej podaje, że obecnie na południu i zachodzie Podlasia, a także we wschodniej części Mazowsza utrzymuje się strefa przelotnych opadów deszczu, które miejscami są intensywne. Lokalnie występują też wyładowania.

Ta apka mówi, kiedy spadnie deszcz - co do minuty! Wypróbuj nową aplikację Pogoda Interia! Zainstaluj z Google Play lub App Store

Gdzie jest burza? Grzmi na Podlasiu

Jak poinformowała na profilu na Facebooku Sieć Obserwatorów Burz | Obserwatorzy.info z powodu deszczu na Podlasiu mają miejsce liczne zalania i podtopienia:

Według IMGW aktualnie burza utrzymuje się w rejonie Siemiatycz. Miejscami natężenie opadów sięga 5-10 mm w ciągu 10 minut.

Synoptycy zwracają uwagę, że strefa opadów przemieszcza się bardzo powoli na północny zachód. Ponieważ jednak jest to bardzo powolny ruch, to w wielu miejscach może dochodzić do kumulacji opadów. Miejscami mogą one wynieść 15-20 mm.

Umiarkowane i silne opady wciąż utrzymują się w południowej i zachodniej części Podlasia. Tam mają miejsce również lokalne burze - odnotowano je w rejonie Łomży i Hajnówki.

Pogoda jeszcze się pogorszy

Prognozy wskazują, że w najbliższym czasie burze będą się dalej rozwijać na północnym wschodzie Polski.

Największym zagrożeniem w tej części kraju pozostaną intensywne ulewy, które wraz z wolnym przemieszczaniem się strefy opadów mogą prowadzić do lokalnych podtopień.

Burze oprócz ulew niosą również silny wiatr, osiągający w porywach prędkość do 70 km/h, a także lokalny grad.

Rekordowa ulewa w Warszawie

W poniedziałek najwyższą dobową sumę opadu zanotowano w Warszawie. Na stacji pomiarowej na Bielanach spadło 119,5 mm wody, czyli prawie dwa razy więcej od dotychczasowego rekordu, który wynosił do tej pory 69 mm.

Pobity został również rekord dobowej sumy opadów w rejonie Okęcia: w poniedziałek wyniósł 93,8 mm, podczas gdy wcześniejszy najwyższy wynik wynosił 75,8 mm. Oprócz tego ponad 100 mm opadu zanotowano także na stacji w Borkowie w województwie mazowieckim.

W poniedziałek oraz w nocy z poniedziałku na wtorek w wielu miejscach stolicy doszło do podtopień. Zalana została między innymi największa giełda rolnicza w kraju.

-----

Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration -:-
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time -:-
 
1x
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
      reklama
      dzięki reklamie oglądasz za darmo
      ''Wydarzenia'': Nawałnice nad Polską. Liczne podtopienia, zerwane dachy i powalone drzewa
      ''Wydarzenia'': Nawałnice nad Polską. Liczne podtopienia, zerwane dachy i powalone drzewaPolsat NewsPolsat News
      Przejdź na