Polska wciąż walczy o uwolnienie dziennikarza. Sikorski rozmawiał w USA

Oprac.: Bartłomiej Kwapisz
Szef MSZ Radosław Sikorski prowadził rozmowy w Waszyngtonie o uwolnieniu Andrzeja Poczobuta z białoruskiej kolonii karnej. - Pozwólmy negocjatorom działać w dyskrecji - mówił Sikorski o rozmowach USA i Rosji ws. wymiany zakładników. Poczobut to działacz polskiej mniejszości na Białorusi, aresztowany cztery lata temu.

We wtorek minęły cztery lata od aresztowania Andrzeja Poczobuta - dziennikarza i działacza polskiej mniejszości na Białorusi. Od maja 2023 roku odbywa on karę ośmiu lat więzieniaw kolonii karnej w Nowopołocku, po skazaniu za "wzniecanie, podżeganie do nienawiści" i "wzywanie do działań na szkodę Białorusi".
Białoruska prokuratura oskarżała Poczobuta o "rehabilitację nazizmu", a potem także o wzywanie do sankcji i działań na szkodę Białorusi. Polskie władze domagają się uwolnienia działacza i oczyszczenia go z politycznie motywowanych, nieprawdziwych zarzutów.
Sikorski rozmawiał w USA o uwolnieniu Poczobuta
Radosław Sikorski, który składa w czwartek wizytę w Bukareszcie, został zapytany przez dziennikarzy, czy Polska toczy obecnie rozmowy ze Stanami Zjednoczonymi w sprawie uwolnienia Poczobuta, np. w ramach wymiany więźniów między USA i Rosją czy Białorusią.
Szef MSZ zapewnił, że osobiście prowadził takie rozmowy podczas swojej wizyty w Waszyngtonie w lutym, jednak - jak podkreślił - "szczegóły muszą zostać poufne". - To jest sytuacja, w której - gdyby to ode mnie zależało - to oczywiście Andrzej Poczobut byłby wolny, ale niestety jest we władzy autorytarnego reżimu - powiedział.
- Pozwólmy negocjatorom działać w dyskrecji - zaapelował Sikorski.
Z doniesień "New York Times" wynika, że 12 lutego wysoki rangą urzędnik Departamentu Stanu USA Christoper W. Smith spotkał się z rządzącym na Białorusi Alaksandrem Łukaszenką w Mińsku. Po rozmowach doszło do uwolnienia trojga białoruskich więźniów politycznych: dziennikarza Andreja Kuznieczyka, działaczki Aleny Mauszuk i amerykańskiego obywatela, którego nazwiska wówczas nie ujawniono. Wszyscy uwolnieni zostali przekazani stronie amerykańskiej na granicy z Litwą.
Zobacz również:
----
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!