Putin reaguje na zapowiedzi Trumpa. Rozmieści w Arktyce więcej żołnierzy
- Liczba rosyjskich żołnierzy w Arktyce będzie wzrastać - oświadczył w czwartek przywódca Rosji Władimir Putin, zauważając, że rywalizacja w obszarze Arktyki zaostrza się. W związku z tym rosyjski przywódca zapowiedział, że Rosja wzomocni flotę lodołamaczy i zwiększy możliwości północnych portów, jednocześnie prosząc rząd o rozważenie budowy nowych stoczni. Wszystko to w tle rosnących ambicji Donalda Trumpa względem Grenlandii.

Władimir Putin zabrał głos podczas VI Międzynarodowego Forum Arktycznego w Murmańsku, który rozpoczął się w środę. Podczas swojego przemówienia skupił się na kwestii rywalizacji w obszarze Arktyki, zapowiadając przy okazji większą obecność rosyjskiego wojska w regionie.
Putin zapowiada większą obecność wojskową w Arktyce
Putin, który chciałby zwiększyć handel na Północnym Szlaku Morskim przez wody Arktyki, stwierdził, że rywalizacja geopolityczna w obszarze Arktyki jest coraz bardziej zacięta. Odniósł się tu zwłaszcza do zamiarów amerykańskiego prezydenta Donalda Trumpa, który coraz śmielej powtarza, że aneksja Grenlandii leży w żywotnym interesie USA.
- Stany Zjednoczone z niecierpliwością czekają na przejęcie Grenlandii i mówią o niej poważnie. USA będą promować swoje interesy w Arktyce - oświadczył.
Jednocześnie zapewnił, że współpraca w regionie jest możliwa, włączając w to Moskwę i zachodnie kraje i wyraził zaniepokojenie faktem, iż NATO uznaje północ globu za możliwy przyczółek kolejnego potencjalnego konfliktu.
- Rosja nigdy nie groziła nikomu w Arktyce, ale uważnie obserwujemy sytuację i przygotowujemy odpowiedź - zaznaczył.
Rosja będzie wzmacniać arktyczną flotę
Zdaniem Putina w obliczu narastających wyzwań geopolitycznych konieczne jest zwiększenie rosyjskiej floty lodołamaczy, a także rozważenie budowy nowych stoczni, o co zwrócił się do rządu. Przywódca chce także zwiększyć możliwości północnych portów i wzmocnić infrastrukturę transportową oraz logistyczną.
- Tutaj w Arktyce, w tym strategicznym i znaczącym regionie, stoimy przed ogromnymi i złożonymi zadaniami. Musimy rozszerzyć możliwości gospodarcze i biznesowe przy obowiązkowej ochronie wrażliwych ekosystemów Arktyki - stwierdził.
W planach Putina jest ponadto rozwijanie osadnictwa na dalekiej północy i ogólne podnoszenie jakości życia w regionie, tak, aby mieszkańcy Arktyki "mogli mieć interesujące, dobre, dobrze płatne prace, a także dostęp do nowoczesnej edukacji i usług opieki zdrowotnej, dzięki czemu Arktyka stanie się atrakcyjna do życia".
Rywalizacja o Arktykę
W czwartek stacja KNR podała, że demokraci z Grenlandii ogłoszą w piątek utworzenie szerokiego, czteropartyjnego rządu koalicyjnego. Wcześniej z wizytą na wyspę ma przybyć wiceprezydent USA J.D. Vance.
Arktyka zawiera paliwa kopalne i minerały pod lądem i dnem morskim, które mogą stać się bardziej dostępne wraz z globalnym ociepleniem. Jest to również obszar rywalizacji militarnej, w którym, jak twierdzą analitycy obronności, Rosja zwiększyła swoją obecność znacznie szybciej niż Zachód, ponownie otwierając bazy z czasów Związku Radzieckiego i modernizując swoją marynarkę wojenną.
Źródło: Reuters, TASS
---
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!