To nie koniec gwałtownych burz. RCB zaleca zostać w domach

Karina Jaworska

Oprac.: Karina Jaworska

emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Lubię to
like
Super
relevant
483
Udostępnij

Gwałtowne burze z gradem, którym będzie towarzyszył silny wiatr - przed taką pogodą w wielu miastach Polski ostrzega Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, publikując alerty wysokiego stopnia. O spodziewanych nawałnicach informuje także Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Deszcze mogą gdzieniegdzie być na tyle intensywne, że doprowadzą do stanów alarmowych w rzekach i podtopień.

Burze i ulewne deszcze nad Polską
Burze i ulewne deszcze nad Polską@IMGWmeteo123RF/PICSEL

RCB ostrzega przed burzami, jakie mogą nadejść nocą z poniedziałku na wtorek. Alerty rozesłano do mieszkańców części województwa kujawsko-pomorskiego, a także podlaskiego, lubelskiego, lubuskiego, łódzkiego, mazowieckiego, pomorskiego, wielkopolskiego i zachodniopomorskiego, małopolskiego i podkarpackiego.

Mieszkańcy otrzymali SMS-y m.in. o takiej treści: "Uwaga! Dziś (20.05) prawdopodobne burze, ulewny deszcz i silny wiatr. Możliwe podtopienia. W trakcie burzy znajdź bezpieczne schronienie".

W związku z zagrożeniem RCB poinstruowało, jak należy zachowywać się w czasie burzy. Trzeba chociażby unikać otwartych przestrzeni, najlepiej pozostać w domach i odłączyć od kontaktu wszelkie sprzęty elektroniczne.

Burze z gradem przechodzą nad Polską. Są alerty RCB i IMGW

IMGW także wydał ostrzeżenia. Te trzeciego stopnia przed burzami obowiązują do północy we wtorek w okolicy Szczecina czy Torunia. Alertem tym objęto kilkadziesiąt powiatów na terenie województwa zachodniopomorskiego i wielkopolskiego.

Na północnym-wschodzie, w większości centralnej Polski i w rejonach południowych w okolicy Rzeszowa i Nowego Sącza obowiązuje ostrzeżenie drugiego stopnia. "Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć bardzo silne opady deszczu do 35 mm, lokalnie do 50 mm oraz porywy wiatru do 70 km/h. Miejscami grad" - napisali synoptycy IMGW.

"Przez północną Wielkopolskę przechodzą gwałtowne burze z opadami gradu, który przejściowo tworzy grubą warstwę na powierzchni ziemi. W Gnieźnie, gdzie sytuacja jest szczególnie niebezpieczna, w ciągu 30 min spadło prawie 30 mm deszczu. Uważajcie na siebie!" - przestrzegł instytut.

Pogoda już cię nie zaskoczy! Sprawdzaj dokładne prognozy w naszym serwisie.

IMGW ostrzega przed podtopieniami. "Przekroczenia stanów alarmowych"

Ulewne deszcze spowodowały również wydanie ostrzeżeń hydrologicznych, którymi objęta jest cała Polska, z wyjątkiem części województwa mazowieckiego, śląskiego i dolnośląskiego. W większości kraju obowiązują ostrzeżenia pierwszego stopnia, a na części województwa kujawsko-pomorskiego i wielkopolskiego - drugiego stopnia.

"W obszarach występowania prognozowanych opadów burzowych mogą wystąpić gwałtowne wzrosty stanów wody. W zlewniach kontrolowanych, w przypadku wystąpienia szczególnie intensywnych opadów, istnieje możliwość przekroczenia stanów ostrzegawczych, a nawet lokalnie alarmowych" - wyjaśnił IMGW.

----

Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration -:-
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time -:-
 
1x
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
      reklama
      dzięki reklamie oglądasz za darmo
      Mastalerek: Żyjemy w niebezpiecznych czasach, wszyscy politycy powinni wykazać większą odpowiedzialność
      Mastalerek: Żyjemy w niebezpiecznych czasach, wszyscy politycy powinni wykazać większą odpowiedzialnośćRMF
      emptyLike
      Lubię to
      Lubię to
      like
      322
      Super
      relevant
      78
      Hahaha
      haha
      28
      Szok
      shock
      27
      Smutny
      sad
      21
      Zły
      angry
      7
      Lubię to
      like
      Super
      relevant
      483
      Udostępnij
      Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
      Przejdź na