Straż Graniczna nie ma złudzeń. Widać to w statystykach

Oprac.: Sebastian Przybył
W niedzielę nikt nie próbował nielegalnie przekroczyć granicy polsko-białoruskiej - donosi Straż Graniczna. To kolejny taki przypadek w ciągu ostatnich dni. Według oficjalnych statystyk SG migranci są coraz mniej aktywni na tym odcinku.

Straż Graniczna przekazała, że w niedzielę nie odnotowano żadnych prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. To kolejny taki przypadek w ciągu ostatnich dni.
Jak informowaliśmy w Interii, podobna sytuacja miała miejsce również w czwartek. Był to pierwszy taki przypadek od ponad dwóch tygodni, ponieważ wcześniej nikt nie próbował przedostać się przez granicę jeszcze przed Bożym Narodzeniem, 21 grudnia.
Granica Polska-Białoruś. Kolejny taki przypadek
Z komunikatu opublikowanego w mediach społecznościowych wynika, że od początku stycznia odnotowano łącznie 25 prób nielegalnego przejścia z Białorusi do Polski.
W piątek i w sobotę dostrzeżono po jednej próbie, lecz za każdym razem na widok polskich pograniczników jeden z cudzoziemców oddalał się od bariery na granicy.
Choć mowa dopiero o pierwszym tygodniu tego roku, to względem poprzednich lat zaobserwowano wyraźny spadek aktywności na tym szlaku. W styczniu 2023 roku w ciągu całego miesiąca odnotowano 1,5 tys. przypadków, z kolei w 2022 roku około tysiąca.
Granica Polska-Białoruś. Liczba migrantów spada
Według danych Straży Granicznej, w całym 2023 roku na granicy polsko-białoruskiej było blisko 26 tys. prób nielegalnego jej przekroczenia.
W maju i czerwcu zanotowano ich po około 3 tys. W lipcu było 3,8 tys. takich prób, w sierpniu blisko 2,8 tys., we wrześniu - niespełna 1,1 tys., w październiku - 2 tys. prób, a w listopadzie - blisko 1,5 tys.
W grudniu zauważalny był ich spadek, odnotowano około 450 takich prób na odcinku ochranianym przez podlaski oddział SG.
***
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!