Senat zadecydował ws. Trybunału Konstytucyjnego. Nikt się nie wstrzymał

Dagmara Pakuła

Oprac.: Dagmara Pakuła

emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Zły
angry
Lubię to
like
357
Udostępnij

Senat poparł w środę dwie ustawy mające zreformować Trybunał Konstytucyjny. Przyjęte poprawki dotyczą m.in. ograniczenia ewentualnego wpływu prezydenta na obsadę TK. Senatorowi nie zgodzili się na wniosek senatorów PiS o odrzucenie proponowanych zmian.

Senat zdecydował ws. TK (zdj. ilustracyjne)
Senat zdecydował ws. TK (zdj. ilustracyjne)Zbyszek KaczmarekAgencja FORUM

Senatorowie głosowali nad dwoma ustawami - nową ustawą o TK i ustawą z przepisami wprowadzającymi zmiany. Za przyjęciem obu z nich głosowało 51 senatorów, przeciw było 30, nikt nie wstrzymał się od głosu.

Senat, który nie zgodził się na wniosek senatorów PiS o odrzucenie proponowanych zmian, poparł jednocześnie większość poprawek, głównie redakcyjno-legislacyjnych.

Wśród ważnych merytorycznych zmian Senat wprowadził zasadę, by sędzia TK mógł - po jego wyborze - na to stanowisko złożyć ślubowanie w formie pisemnej, z podpisem notarialnie poświadczonym, i następnie przekazać marszałkowi Sejmu.

Poprawka ta wiąże się z zaprzysiężeniami sędziów TK przez prezydenta, by ograniczyć jego ewentualny wpływ - poprzez odmawianie przyjmowania tych ślubowań - na obsadę TK.

Ponadto Senat zdecydował o rozszerzeniu 4-letniej karencji - w związku z możliwością powołania do składu TK - o te osoby, które wcześniej pełniły ważne funkcje polityczne. Senat do katalogu, w którym są m.in. posłowie, senatorowie, a także ministrowie, dołączył także prezydenta RP, a także wiceministrów. 

Dodatkowo Senat opowiedział się za wprowadzeniem pełnej jawności oświadczeń majątkowych sędziów i doprecyzował kwestie rozstrzygania przez TK sporów kompetencyjnych, a także zasady porządkujące pracę wewnętrzną TK.

Obecnie obie ustawy dotyczące TK - ze względu na wprowadzone poprawki - trafią do dalszych prac w Sejmie. 

Na czym polega "kompleksowa reforma TK"?

Obie ustawy dotyczące Trybunału Konstytucyjnego razem z przyjętą w marcu uchwałą Sejmu i propozycją zmiany konstytucji stanowią pakiet - prezentowanej jeszcze na początku marca przez szefa MS Adama Bodnara i polityków rządzącej koalicji - kompleksowej reformy TK.

W ubiegłym tygodniu nowe ustawy o Trybunale Konstytucyjnym zaakceptował Sejm, przyjmując dwie poprawki klubu KO zarekomendowane przez sejmową komisję sprawiedliwości i praw człowieka. 

Reforma Trybunału Konstytucyjnego. Sejm przyjął poprawki KO

Jedna z tych poprawek przywraca pierwotny zapis, który był zawarty w tych przepisach w momencie składania propozycji w Sejmie, zgodnie z którym składy orzekające w sprawach dyscyplinarnych w Trybunale losuje się spośród sędziów TK i sędziów TK w stanie spoczynku. 

Druga z poprawek przywraca przywileje dla pracowników Kancelarii TK w przypadku ich przechodzenia do innych zawodów prawniczych.

W Senacie toczą się też prace nad projektem zmiany konstytucji dotyczącym TK. Tam również, w komisji ustawodawczej, zostało w początkach lipca przeprowadzone wysłuchanie publiczne dotyczące planowanych zmian.

W ostatnim czasie senacka komisja rozpatrzyła postulaty, które zgłoszono podczas tego wysłuchania. Kontynuacja prac komisji w sprawie TK ma nastąpić jesienią. 

-----

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration -:-
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time -:-
 
1x
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
      reklama
      dzięki reklamie oglądasz za darmo
      Żywno w "Gościu Wydarzeń": Obywatele nie wybaczyliby nam wcześniejszych wyborów
      Żywno w "Gościu Wydarzeń": Obywatele nie wybaczyliby nam wcześniejszych wyborówPolsat NewsPolsat News
      Przejdź na