Reklama

Sejm wybrał pięciu wicemarszałków

Joachim Brudziński (PiS), Barbara Dolniak (Nowoczesna), Małgorzata Kidawa-Błońska (PO), Ryszard Terlecki (PiS) i Stanisław Tyszka (Kukiz'15) zostali w czwartek wybrani wicemarszałkami Sejmu VIII kadencji.

Wraz z wybranym wcześniej na marszałka izby Markiem Kuchcińskim (PiS) stanowić będą Prezydium Sejmu.

W głosowaniu Brudzińskiego poparło 330 posłów, 75 było przeciw, a 40 wstrzymało się od głosu. Za kandydaturą Dolniak zagłosowało 411 posłów, 10 było przeciw, a 31 wstrzymało się od głosu. Kidawę-Błońska poparło 389 posłów, 40 było przeciw, a 22 wstrzymało się od głosu. Z kolei na kandydaturę Terleckiego zagłosowało 392 posłów, 25 było przeciw, a 35 wstrzymało się od głosu. W przypadku Tyszki 362 było za, 61 przeciw, a 30 wstrzymało się od głosu.

Reklama

Sejm wybiera wicemarszałków bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.

Wcześniej posłowie przyjęli uchwałę autorstwa klubu PiS, w której zdecydowali, że będzie pięciu wicemarszałków izby. Odrzucili projekt uchwały przygotowany przez PSL, który zakładał, że wicemarszałków będzie siedmiu. Oznacza to, że ludowcy, jako najmniejszy klub w Sejmie VIII kadencji, nie będą mieli swojej reprezentacji w Prezydium Sejmu.

Jeszcze w czwartek na pierwszym posiedzeniu ma zebrać się Prezydium Sejmu i Konwent Seniorów.

Joachim Brudziński jest szefem komitetu wykonawczego PiS, szefem zachodniopomorskich struktur tej partii; w polityce działa od blisko ćwierć wieku. Ryszard Terlecki to historyk, profesor nauk politycznych, od 2007 roku poseł PiS, od wtorku szef klubu parlamentarnego partii. Działał w opozycji, należał do "S", współpracował z KOR.

Małgorzata Kidawa-Błońska (PO) to była marszałek Sejmu oraz rzeczniczka rządu w gabinetach Ewy Kopacz i Donalda Tuska. Barbara Dolniak (Nowoczesna) specjalizująca się w prawie cywilnym sędzia ze Śląska, to wdowa po pośle PO Grzegorzu Dolniaku, który zginął w katastrofie smoleńskiej.

Stanisław Tyszka (Kukiz'15) jest prawnikiem, doktorem nauk humanistycznych i wykładowcą akademickim; kieruje zespołem ekspertów, który opracował Strategię Zmiany ruchu Kukiz’15.

Barbara Dolniak (Nowoczesna) specjalizuje się w prawie cywilnym sędzia ze Śląska, amatorka - jak sama o sobie mówi - dobrej książki i muzyki - została wybrana w czwartek stanowisko wicemarszałka Sejmu.PAP
Dowiedz się więcej na temat: Sejm Rzeczypospolitej Polskiej

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy