Reklama

Reklama

Sąd Najwyższy zajmie się sprawą śmierci Igora Stachowiaka. Podano termin

13 kwietnia 2022 roku Sąd Najwyższy Zajmie się sprawą śmierci Igora Stachowiaka. Wnioski o kasację złożyli trzej skazani policjanci, którzy chcą uniewinnienia, oraz były Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar, który domaga się ponownego procesu. Igor Stachowiak zmarł we wrocławskim komisariacie w 2016 roku.

Igor Stachowiak zmarł na komisariacie rażony prądem z paralizatora. Oceniając odpowiedzialność policjantów za tę śmierć, sądy zrobiły to źle i pobieżnie. Zminimalizowały winę funkcjonariuszy, uznając, że paralizator nie był bezpośrednią przyczyną zgonu - ocenił Adam Bodnar składając do Sądu Najwyższego kasację w tej sprawie i wnosząc o ponowny proces. Kasację złożono 22 lutego 2021 roku. 

Po ponad roku Sąd Najwyższy zajmie się sprawą śmierci Igora Stachowiaka. Termin wyznaczono na 13 kwietnia. 

Wyrok w sprawie śmierci Stachowiaka

Wyroki w sprawie śmierci młodego mężczyzny zapadły w 20219 roku. W orzeczeniu sąd podkreślił, że Igor Stachowiak zmarł na skutek zażycia substancji psychoaktywnej, która wywołała u niego stan tzw. excited delirium, co doprowadziło do niewydolności oddechowo-krążeniowej. Według sądu użycie paralizatora nie było przyczyną śmierci mężczyzny.

Reklama

W kasacji RPO zwraca uwagę, że sąd źle ustalił przyczyny tragedii. "Sąd oparł się na jednej ekspertyzie, która mówiła o 'niewydolności krążeniowo-oddechowej w przebiegu arytmii', nie zadając sobie pytania, czy to dobre wyjaśnienie w przypadku człowieka rażonego prądem. Sąd nie wziął przy tym pod uwagę innych opinii naukowców a także zeznań świadków, które wykluczały, by Igor Stachowiak był w czasie zatrzymania w stanie wyjątkowego pobudzenia. Także na podstawie ilości stwierdzonych u niego substancji nie można wnioskować, czy był on pod wpływem środków odurzających, czy też nie. Dlaczego więc uznawać, że z tego powodu umarł?" - pisał rzecznik. 

Zdaniem rzecznika obowiązek wyjaśnienia wszelkich okoliczności związanych ze śmiercią Igora Stachowiaka ciąży nie tylko na organach ścigania, ale również na organach wymiaru sprawiedliwości.

Policjanci chcą uniewinnienia

Skargę kasacyjną złożyło także trzech z czterech skazanych policjantów. Paweł G., Adam W. i Łukasz R. chcą uniewinnienia. Czwarty z funkcjonariuszy, Paweł P., nie wniósł skargi. 

Funkcjonariusze zostali uznani za winnych. Za przekroczenie uprawnień i znęcania się nad Igorem Stachowiakiem usłyszeli wyroki od 2 do 2,5 roku więzienia. 

Igor Stachowiak został zatrzymany na rynku we Wrocławiu 15 maja 2016 roku. Zmarł w komisariacie przy ul. Trzemeskiej we Wrocławiu. W maju 2017 r. po ujawnieniu przez media nagrania z kamery paralizatora, którego funkcjonariusze użyli wobec Stachowiaka na komisariacie, ówczesny minister spraw wewnętrznych Mariusz Błaszczak odwołał komendanta wojewódzkiego policji we Wrocławiu. Stanowiska stracili też komendant miejski i zastępca komendanta komisariatu Stare Miasto.

Czytaj także: PROKURATURA PO RAZ DRUGI UMORZYŁA ŚLEDZTWO W SPRAWIE ŚMIERCI IGORA STACHOWIAKA

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy