Zmień miejscowość
Popularne miejscowości
- Białystok, Lubelskie
- Bielsko-Biała, Śląskie
- Bydgoszcz, Kujawsko-Pomorskie
- Gdańsk, Pomorskie
- Gorzów Wlk., Lubuskie
- Katowice, Śląskie
- Kielce, Świętokrzyskie
- Kraków, Małopolskie
- Lublin, Lubelskie
- Łódź, Łódzkie
- Olsztyn, Warmińsko-Mazurskie
- Opole, Opolskie
- Poznań, Wielkopolskie
- Rzeszów, Podkarpackie
- Szczecin, Zachodnio-Pomorskie
- Toruń, Kujawsko-Pomorskie
- Warszawa, Mazowieckie
- Wrocław, Dolnośląskie
- Zakopane, Małopolskie
- Zielona Góra, Lubuskie
Rozkład jazdy PKP. Zmiany na wakacje. Gdzie ich szukać?
Rozkład jazdy PKP zmieniany jest kilka razy do roku. Nadszedł więc moment na wprowadzenie zmian na wakacje. Z pewnością pojawią się różnice w godzinach odjazdów oraz przyjazdów pociągów. Warto więc przed planowanym wyjazdem sprawdzić rozkład jazdy. Gdzie sprawdzić zmiany rozkładu jazdy Polskich Kolei Państwowych?
Rozkład jazdy pociągów PKP jest jednym z często wyszukiwanych haseł w Internecie. Nie ma czemu się dziwić. W zależności od okresu w roku następują zmiany rozkładu ze względu na inne zapotrzebowanie w transporcie. Nadchodzi sezon wakacyjny, więc czekają nas również nowe godziny kursowania pociągów. Sprawdźmy, jak prezentuje się nowy rozkład jazdy PKP oraz gdzie szukać informacji o zmianach.
Co to jest PKP?
PKP (skrót od Polskie Koleje Państwowe) to państwowa spółka odpowiedzialna za całość kolei w Polsce. Rozkład jazdy układa PKP PLK (Polskie Linie Kolejowe). Istnieje od 1926 roku i tworzy plany przejazdów dla różnego rodzaju pociągów. W skład całej spółki PKP wchodzą takie podmioty jak PKP Cargo, PKP Intercity czy PKP SKM w Trójmieście. Rozkład jazdy tworzony jest przez PKP na bazie współpracy z innymi podmiotami.
Poza PKP istnieją też firmy przewozowe, takie jak:
- Koleje Dolnośląskie,
- Koleje Małopolskie,
- Koleje Mazowieckie,
- Koleje Śląskie,
- Koleje Wielkopolskie,
- Łódzka Kolej Aglomeracyjna,
- POLREGIO,
- Szybka Kolej Miejska w Warszawie,
- Warszawska Kolej Dojazdowa
- PKP Szybka Kolej Miejska w Trójmieście.
Rozkład jazdy PKP. Kiedy wchodzą zmiany?
W całej Europie zmiana rozkładu jazdy odbywa się raz w roku - w drugą niedzielę grudnia. Kolejne zmiany to korekty spowodowane remontami linii kolejowych. Z tego też powodu w Polsce zmiana rozkładu następuje co kwartał, a nawet częściej. Ostatnia zmiana miała miejsce 12 czerwca, gdzie poprzednia wchodziła w życie 13 marca. Wcześniejsze zmiany odbywały się w grudniu 2021 oraz wrześniu 2021.
Z każdą modyfikacją oprócz zmian godzin odjazdów dodawano lub usuwano część połączeń. Do ogólnej zmiany rozkładu przez PKP dostosowują się również inni przewoźnicy. Część zmian wprowadzana jest od 25 czerwca. Polregio zmienia rozkład m.in. w województwie pomorskim i w Bieszczadach, a PKP Intercity powraca do Zakopanego i uruchamia więcej pociągów nad Bałtyk.
Rozkład jazdy PKP. Gdzie wyszukać połączenie?
Informacje o zmianach rozkładu jazdy pojawiają się z pewnym wyprzedzeniem. Zazwyczaj o zmianach dowiemy się z Internetu oraz z tablic na dworcach kolejowych. Jak natomiast znaleźć odpowiednie połączenie na swój wymarzony wyjazd? Możemy udać się na pobliską stację i tam zapytać kasjera, lub sprawdzić zmiany na tablicy odjazdów. Wygodną opcją jest również sprawdzenie rozkładu jazdy PKP w Internecie.
W sieci funkcjonuje kilka stron poświęconym rozkładom jazdy PKP. Kilka z nich jest wspierana bezpośrednio przez spółkę PKP. Przedstawiamy poniżej listę portali, na których w prosty sposób zapoznamy się z rozkładem jazdy PKP.
Wyszukiwarka wszystkich połączeń kolejowych
- Rozklad-pkp.pl,
- Pkp.pl,
- Koleo.pl,
- Portalpasazera.pl,
- E-podroznik.pl,
- Rozkład.sitkol.pl.
Wyszukiwarka rozkładu jazdy danego przewoźnika
- Intercity.pl,
- Polregio.pl,
- Mazowieckie.com.pl,
- Kolejedolnoslaskie.pl,
- Kolejemalopolskie.com.pl,
- Kolejeslaskie.com,
- Koleje-wielkopolskie.com.pl,
- Lka.lodzkie.pl,
- Skm.warszawa.pl,
- Wkd.com.pl.
Rozkład jazdy PKP oraz ceny biletów
Czy zmiana rozkładu jazdy wiąże się ze zmianą cen biletów? Odpowiedź brzmi: "po części tak". Z jednej strony bazowe stawki nawiązujące do przejechanego dystansu nie uległy zmianie. Z drugiej strony promocje oferowane przez Intercity stanowczo mogą obniżyć koszt przejazdu.
W przypadku pociągów Intercity cena biletu zależy od tego, jak szybko go kupimy i ile osób również będzie jechać tym połączeniem. W internecie sprzedaż rusza miesiąc przed datą połączenia o godz. 0:30. Koszt biletów na połączenia klas: TLK i IC rozpoczynają się od 14-19 złotych, a potem rosną. Zdarza się jednak, że już na początku są wyższe i wynoszą około 30 złotych. Bilety na droższe pociągi - klas EIC i EIP - kosztują zazwyczaj od 49 zł, ale ich cena również może wzrosnąć. Warto więc kupić je jak najszybciej, aby skorzystać z promocji PKP Intercity. Wszystko zależy od godziny przejazdu oraz zainteresowania innych pasażerów danym połączeniem.
W niektórych nocnych pociągach PKP Intercity są też wagony z łóżkami. W środku odnajdziemy przedziały z kuszetkami oraz sypialne.
Jaka jest różnica między przedziałem z kuszetkami a sypialnym? Kuszetka jest tańsza, ale w przedziale mieści się więcej osób - od czterech do sześciu. W przedziale sypialnym są maksymalnie trzy osoby, ale można jechać też samemu. W kuszetkach i wagonach sypialnych otrzymujemy rano posiłek, a konduktor obudzi nas 30 minut przed naszą stacją.
***
Czytaj także:
Więcej na ten temat
Zobacz także
- Polecane
- Dziś w Interii
- Rekomendacje