Reklama

Reklama

RBN będzie dyskutować nad przyspieszeniem dostaw amerykańskiej broni do Polski

Szef Gabinetu Prezydenta Paweł Szrot powiedział, że podczas dzisiejszego posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Narodowego głównym tematem będzie przyspieszenie dostaw broni amerykańskiej do Polski.


Prezydent Andrzej Duda zwołał na poniedziałek posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego w związku z sytuacją na Ukrainie. Podczas spotkania prezydent podzieli się informacjami z ubiegłotygodniowego nadzwyczajnego szczytu NATO oraz z rozmów z prezydentem USA Joe Bidenem, który złożył wizytę w Polsce.

Szef Gabinetu Prezydenta Paweł Szrot poinformował w poniedziałek w radiu TOK FM, że jednym z tematów rozmów podczas posiedzenia RBN mają być także dostawy broni do Polski z USA. Pytany, czy prezydent Joe Biden obiecał przyspieszenie tych dostaw, oświadczył, aby "zamiast deklaracji i zapowiedzi obserwować ich wyniki". Zapowiedział, jednocześnie, że "za chwile będzie podpisanie umowy na (zakup) czołgi Abrams".

Reklama

W jego ocenie jest także szansa na stałe bazy wojsk USA w Polsce. - Mamy szanse na stałe bazy wojsk USA w Polsce. To jest kwestia rozmów, negocjacji i planów. W czerwcu będzie duży szczyt NATO w Madrycie, na który musimy przygotować własną agendę. Nasi dowódcy wojskowi, politycy i eksperci nad tym intensywnie pracują - mówił.

Szrot był pytany o uniezależnienie się energetyczne Polski od Rosji oraz wstrzymanie dostaw towarów do Białorusi. - Węgla z Rosji już nie sprowadzamy, sprawa z gazem jest trochę trudniejsza, ale tutaj rząd też nie jest bezczynny - mówił Szrot.

Dywersyfikacja energetyczna

- Przypominam, że podczas szczytu NATO prezydent Biden zadeklarował znaczące wsparcie europejskiej dywersyfikacji energetycznej. 15 mld ton gazu amerykańskiego będzie dostarczone do całej Europy. O tym będzie rozmowa podczas Rady Bezpieczeństwa Narodowego - mówił szef Gabinetu Prezydenta.

Odnosząc się do postulacie wstrzymania przejazdów tirów z Polski na Białoruś, ocenił, że musi to być "poważnie rozważone". - Zatrzymanie ruchu to jest broń atomowa w takich relacjach. Myślę, że to jest w grze cały czas i jeśli nie będzie dalej żadnych efektów sankcji, które UE wcześniej wprowadziła, to musi to być poważnie rozważone - powiedział.

Szef Gabinetu Prezydenta był również pytany o proponowane przez rząd zmiany w konstytucji, które oznaczają, by z reguł finansowych wyłączyć finansowanie wydatków związanych z armią oraz zmiany umożliwiające konfiskowanie majątków oligarchów rosyjskich. - Co do idei pan prezydent popiera te rozwiązania. Co do szczegółów technicznych jest otwarty na dyskusje i analizy - powiedział Szrot.

Posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego rozpocznie się o godzinie 15.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy