Reklama

Prezydent Emmanuel Macron w Krakowie

Prezydent Francji Emmanuel Macron przybył we wtorek na Wzgórze Wawelskie w Krakowie, gdzie rozpoczął drugi dzień oficjalnej wizyty w Polsce. Macron przyleciał do Polski w poniedziałek – w tym dniu spotkał się w Warszawie z m.in. prezydentem Andrzejem Dudą i premierem Mateuszem Morawieckim. Zakończyliśmy relację na żywo z wykładu na UJ.

"Niech żyje Polska, niech żyje Francja, niech żyje zjednoczona Europa" - zakończył swoje przemówienie Macron.

"Jeszcze Polska nie zginęła" - powiedział po polsku Macron. I po francusku dodał, że "Europa także jeszcze nie zginęła".

Prezydent Francji na koniec mówi o tym, że teraz polskie dzieci na pytanie: "kto ty jesteś" mogą powiedzieć "Europejczyk mały", a nie tylko "Polak mały".

Macron zapewnia, że będzie walczył o to, aby w budżecie UE znalazły się pieniądze na transformację energetyczną w Polsce.

Reklama

-  Zostawiliśmy Polskę samą sobie, kiedy był jej narzucany model komunistyczny.  Jednak transformacja energetyczna jest przyszłością Polski. Polsce uda się to wprowadzić z pomocą Europy - zapewnia prezydent Francji.

Macron mówi o kolejnej ważnej dla Europy sprawie: zmianach klimatu.

Prezydent Francji o europejskiej obronności. - Dla Polski jest to bardzo ważne, tak samo jak dla Francji. Będziemy rozwijać współpracę strategiczną, a także technologiczną, cyberbezpieczeństwo. Musimy myśleć o europejskiej suwerenności technologicznej. Nasze armie nie mogą stanowić otwartego rynku dla USA czy dla Chin.

Macron: Francja nie jest ani prorosyjska, ani antyrosyjska. Jesteśmy proeuropejscy.

Macron: "Europa musi stać się mocarstwem. Trzeba zwrócić uwagę na demografię. To ważny temat, zwłaszcza w kontekście migracji. Europejskie społeczeństwo się starzeje i zmniejsza. Nie możemy sobie pozwolić na pustoszenie Europy".

- Europa pustoszeje. Będzie mniej o 50 milionów ludzi. Mamy do czynienia także z drenażem mózgów - mówi Macron. 

"Mamy teraz regres. Niektórzy mają wrażenie, że zmiany w Polsce są zbyt szybkie, że Polska chciałaby skorzystać w UE tylko z tego, co jej odpowiada, ale mniej jest chętna do tego, co jej nie odpowiada, czyli wartości europejskich. Odpowiedzią w takiej sytuacji może stać się nacjonalizm".

- Nie możemy ulec zapędom nacjonalistycznym. Historia nie może się powtórzyć, nie możemy wpaść w te same pułapki -  mówi prezydent Francji.

Macron: "Jesteśmy zaniepokojeni reformą wymiaru sprawiedliwości w Polsce. To nie Francja powinna dawać instrukcje Polsce, ale naszym obowiązkiem jest obrona europejskich wartości".

Selfie z prezydentem Francji.

Prezydent Francji przyznaje, że cześć mieszkańców krajów zachodnich nie przywiązywała wagi do poszerzenia UE o takie kraje jak Polska. - Te kraje były zawsze europejskie, to nie jest więc poszerzenie, ale zjednoczenie - stwierdził.

- Nie możemy wymyślać historii na nowo. Musimy zbudować wspólną europejską pamięć. W Polsce są takie zakusy, aby wkreślić datę 1989 r. i budować inną historię. Tak jest też na Węgrzech - mówi Macron. 

Macron: Mamy do czynienia z rewizjonizmem, z rewizjonizmem Rosji, ale także u państwa w kraju historia wymyślana jest na nowo. A musimy być dumni ze zwycięstw. Polska nie jest odpowiedzialna za wywołanie II wojny światowej. Jest ofiarą. Zginęło w niej najwięcej ludzi.

- Polska to kraj nadal dogłębnie europejski. Być może także jednak tutaj mamy cząstkę anstysemityzmu. Trzeba o tym pamiętać - mówi prezydent Francji.

- W ciągu ostatnich lat coś poszło nie tak w Europie. Coś się zacięło. Mamy do czynienia z rewizjonizmem - mówi Macron.

Prezydent Francji mówi o tym, że Polska może czuć się zawiedziona tym, że państwa zachodnie nie zawsze ją wspierały w trudnych czasach.

Macron: Francja kocha Polskę. Francja i Europa nie mogą być wielkie bez dumnej Polski.

- Łączy nas fakt, że we Francji i w Polsce bycie patriotą było czymś ważnym. Bycie patriotą to także walka o wolność - mówi Macron.

Macron: Nasze narody nigdy ze sobą nie prowadziły wojny. Nasze relacje są pełne pasji. Nie jest przypadkiem, że tak wielu słynnych Polaków znalazło swoje schronienie we Francji. Mam na myśli m.in. Juliusza Słowackiego i Fryderyka Chopina.

Prezydent Francji mówi o pomyśle stworzenia wspólnego europejskiego uniwersytetu.

Prezydent Francji wygłosił na początku swojego przemówienia zdanie po polsku: "Dzień dobry, bardzo się cieszę, że jestem dziś z państwem w Krakowie".

Prezydenta Francji wita rektor UJ prof. Wojciech Nowak.

Prezydent Francji został przywitany na UJ brawami.

Przed przybyciem do Collegium Novum UJ, prezydent Francji zwiedził Zamek Królewski na Wawelu, na wzgórzu wawelskim przywitali go sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Wojciech Kolarski, prezydent Krakowa Jacek Majchrowski i dyrektor wawelskiego muzeum Andrzej Betlej.

Prezydent Francji Emmanuel Macron już przyjechał do Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, gdzie wygłosi wykład pt. "Polska i Francja w Europie". Macrona przywitały władze uczelni.

Francuska głowa państwa uda się do Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie wygłosi wykład zatytułowany "Polska i Francja w Europie".

Zgodnie z planem, Macron zwiedzi Zamek Królewski na Wawelu w towarzystwie m.in. kierownictwa tego muzeum i prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego. Przewidziano zwiedzanie komnat na drugim piętrze zamku oraz jednej sali wystawy "Skarby z epoki Piastów", w której prezentowany jest Szczerbiec - miecz użyty podczas koronacji Władysława Łokietka i kolejnych władców.

Na dziedzińcu Zamku Królewskiego na Wawelu prezydenta Francji przywitał sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Wojciech Kolarski, prezydent Krakowa Jacek Majchrowski i dyrektor wawelskiego muzeum Andrzej Betlej.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy