Premier po rozmowach z liderami. "Początek roku niespodziewanie gorący"
"Początek roku w polityce nadspodziewanie gorący" - napisał w mediach społecznościowych premier Donald Tusk. Szef rządu przekazał, że spotkał się we wtorek z premierami Danii, Szwecji i Finlandii oraz kanclerzem Niemiec. Tematem dyskusji były bezpieczeństwo naszego regionu Europy, Morza Bałtyckiego, a także relacje transatlantyckie. Premier spotkał się także z liderką białoruskiej opozycji Swietłaną Cichanouską.
Premier Donald Tusk zamieścił wpis w mediach społecznościowych, relacjonując swoje rozmowy z przywódcami państw nadbałtyckich. Szef rządu RP dyskutował w środę z premier Danii Mette Frederiksen, premierem Szwecji Ulfem Kristerssonem, premierem Finlandii Petteri Orpo oraz kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem.
Tematem rozmów było bezpieczeństwo regionu oraz obszaru Morza Bałtyckiego, a także relacje transatlantyckie. "Początek roku w polityce niespodziewanie gorący" - ocenił lider Koalicji Obywatelskiej.
Donald Tusk po rozmowach z liderami. "Początek roku niespodziewanie gorący"
Również w środę Donald Tusk spotkał się z liderką białoruskiej opozycji Swietłaną Cichanouską, o czym w południe poinformowała Kancelaria Prezesa Rady Ministrów. Służba prasowa byłej kandydatki na urząd prezydenta Białorusi przekazała, że rozmowa trwała godzinę i dotyczyła "ważnych dla Białorusinów kwestii".
Na agendzie pojawiły się takie sprawy, jak problemy białoruskiej diaspory w Polsce, rozszerzenie programu wizowego dla obywateli sąsiedniego kraju, sposoby na uwolnienie Andrzeja Poczobuta i innych więźniów politycznych, a także sytuacja na granicy polsko-białoruskiej - wynika z komunikatu w mediach społecznościowych Swietłany Cichanouskiej.
Szef polskiego rządu zapewnił, że w trakcie polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej Białoruś będzie "kierunkiem priorytetowym". - Jestem wdzięczna polskiemu rządowi i premierowi Tuskowi za trwałe wspieranie Białorusinów i konsekwentną pozycję wobec reżimu Alaksandra Łukaszenki. Nasze spotkanie to nie tylko znak solidarności, ale też wkład we wspólną walkę o wolność i demokrację w regionie - stwierdziła z kolei liderka opozycji.
W programie wizyty w Warszawie zaplanowano też spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą, marszałkiem Sejmu Szymonem Hołownią, szefem MSZ Radosławem Sikorskim oraz ministrem do spraw UE Adamem Szłapką.
Źródło: Biełsat, Interia
-----
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!