Popularny kanał TVN otrzymał koncesję. Wcześniej była kwestionowana

Sebastian Przybył

Oprac.: Sebastian Przybył

emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Lubię to
like
Zły
angry
4,2 tys.
Udostępnij

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji przedłużyła koncesję dla kanału satelitarnego TVN Style. Decyzję poparł m.in. przewodniczący KRRiT Maciej Świrski, który wcześniej twierdził, że przyznanie zezwoleń dla stacji może stać w sprzeczności z prawem polskim i europejskim.

Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Maciej Świrski
Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Maciej ŚwirskiPawel WodzynskiEast News

Uchwała, przedłużająca koncesję stacji TVN Style, została przegłosowana przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji w środę. Za decyzją zgłosowali wszyscy członkowie KRRiT, w tym przewodniczący Maciej Świrski

Wcześniej jednak szef Rady poddawał w wątpliwość szanse na przyznanie niezbędnych do nadawania przez kolejne 10 lat zezwoleń.

KRRiT przyznało koncesję TVN Style. Wcześniej decyzję kwestionował Maciej Świrski

W komunikacie z 22 maja Maciej Świrski wskazywał, że "przyznanie koncesji dla programu TVN Style mogłoby wiązać się ze złamaniem polskiego i europejskiego prawa".

"Z tego powodu struktura kapitałowa spółki zostanie poddana szczegółowej analizie przez niezależnych ekspertów" - stwierdzono w komunikacie przewodniczącego.

Jak wyjaśniono, chodzi o art. 35 ust. 3 ustawy o radiofonii i telewizji. Głosi on, że podmioty zagraniczne nie mogą posiadać (nawet pośrednio - red.) więcej niż 49 proc. udziałów w spółce posiadającej koncesję w Polsce.

Koncesja dla TVN Style. KRRiT wskazała na wątpliwości prawne

W oświadczeniu KRRiT stwierdzono, że "wraz z wejściem Polski do Unii Europejskiej zmieniono Ustawę o radiofonii i telewizji w ten sposób, że zwiększono limit udziałowców spoza Unii Europejskiej w spółce posiadającej koncesję na rozpowszechnianie programu do 49 proc., a w przypadku udziałowców z Europejskiego Obszaru Gospodarczego do 100 proc.".

Dodano zarazem, że właściciel akcji TVN S.A., kontrolujący w 100 proc. tę spółkę, nie jest podmiotem z Europejskiego Obszaru Gospodarczego, ponieważ Stany Zjednoczone są krajem spoza EOG.

Według szefa KRRiT inwestycja amerykańska w TVN S.A. nastąpiła bez zezwolenia Rady, "gdyż taka uchwała w przedmiocie amerykańskiej inwestycji w TVN S.A. nigdy nie miała miejsca".

Jak wynika z art. 40a ustawy o radiofonii i telewizji, nabycie akcji przez osobę zagraniczną w spółce, która posiada koncesję na rozpowszechnianie programu, wymaga zezwolenia Przewodniczącego KRRiT. Przewodniczący KRRiT wydaje i cofa ww. zezwolenie, na podstawie uchwały Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, a jakiekolwiek zbycie akcji, dokonane bez zezwolenia Przewodniczącego KRRiT, jest nieważne z mocy prawa" - napisano.

-----

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration -:-
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time -:-
 
1x
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
      reklama
      dzięki reklamie oglądasz za darmo
      "PiS powinno wyciągnąć wnioski". Mastalerek o porażce Wojciecha Kolarskiego
      "PiS powinno wyciągnąć wnioski". Mastalerek o porażce Wojciecha KolarskiegoPolsat NewsPolsat News
      Przejdź na