Specjalne komunikaty w radiu. Usłyszą je mieszkańcy całej Polski

Oprac.: Agata Sucharska
W siedemnastu rozgłośniach radiowych w całej Polsce można usłyszeć specjalne komunikaty w ramach ich wspólnej kampanii społecznej. Akcja ma na celu walkę z blokowaniem środków z abonamentu przez KRRiT Macieja Świrskiego. - Będziemy je emitować do skutku - zapowiada redaktor naczelny i likwidator Polskiego Radia Pomorza i Kujaw Cezary Wojtczak.

Program 3. Polskiego Radia poinformował o szczegółach akcji w mediach społecznościowych. - Chcemy, żeby słuchacze zrozumieli, o co chodzi z depozytami sądowymi i blokowaniem środków przez pana Marcina Świrskiego. To on jest antybohaterem tej opowieści, bo pod przykrywką ochrony mediów publicznych, tak naprawdę je niszczy- nie przekazując abonamentu - powiedziała cytowana przez rozgłośnię redaktor naczelna i likwidatorka Radia Katowice Ewelina Kosałka-Passia.
Blokada środków z abonamentu. Komunikaty specjalne w radiu
Komunikaty specjalne, jednakowe we wszystkich rozgłośniach, są emitowane po serwisach informacyjnych o 8:00, 9:00, 15:00 i 16:00. Będzie można się z nich dowiedzieć na co dokładnie przeznaczany jest abonament.
- Będziemy je emitować do skutku, czyli do dnia, w którym ostatnia rozgłośnia regionalna dostanie blokowane przez Pana Świrskiego pieniądze - zapowiedział redaktor naczelny i likwidator Polskiego Radia Pomorza i Kujaw Cezary Wojtczak.
"Cztery sekundy ciszy potrafią zabić najlepszy program radiowy. Zabija także brak pieniędzy..." - brzmi fragment komunikatu emitowanego od poniedziałku na antenach 17 rozgłośni regionalnych Polskiego Radia.
Blokada środków z abonamentu. Chodzi o ponad 80 milionów
Rozgłośnie są odcięte od finansowania od początku tego roku. Kwota, którą blokuje obecnie Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji to już ponad 80 milinów złotych. Prokuratura podjęła niedawno śledztwo w tej sprawie.
O tym, że środki z abonamentu RTV trafiać mają do depozytu sądowego KRRiT, zdecydowała w uchwale podjętej 7 lutego. Uznała, że wypłata wpływów z abonamentu dla mediów publicznych nastąpi po prawomocnym orzeczeniu sądu rejestrowego dotyczącym postawienia tych spółek w stan likwidacji.
Według przewodniczącego KRRiT Macieja Świrskiego, powodem zwłoki jest niejasna sytuacja prawna Polskiego Radia. - Nie do KRRiT i nie do pana Świrskiego należy ocena, kto rządzi czy nie rządzi w mediach publicznych, on ma dawać pieniądze na media publiczne. Jeśli tego nie robi to jest łamanie ustawy - komentował tę sprawę były minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz.
-----
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!