KRRiT - ogólne informacje
W jej skład wchodzi pięciu członków. Są wybierani przez: Sejm (2 członków), Senat (1 członek) i prezydenta (2 członków). Kadencja członków KRRiT wynosi 6 lat, ale może być skracana wspólną decyzją Sejmu i Senatu zatwierdzoną przez prezydenta. Ta sama osoba nie może zostać ponownie wybrana na pełną kadencję. Ze swojego grona rada wybiera przewodniczącego i zastępcę, którego mianuje przewodniczący.
KRRiT - główne zadania i działalność
Główne zadania i działalność KRRiT, oprócz konstytucyjnego stania na straży wolności słowa, to również zadania ustawowe. Te to między innymi określanie warunków działalności nadawców programów radiowych i telewizyjnych, rozpatrywanie wniosków i podejmowanie rozstrzygnięć przy przyznawaniu koncesji na rozpowszechnianie programów oraz sprawowanie kontroli nad działalnością nadawców.
KRRiT organizuje badania treści i odbioru programów, określa wysokość opłat za udzielanie koncesji oraz współpracuje z właściwymi organizacjami w zakresie ochrony praw autorskich, wykonawców, producentów oraz nadawców programów. Ponadto rada ustala stawki opłat abonamentowych na następny rok kalendarzowy do 31 maja każdego roku.
Rada przedstawia corocznie do końca marca Sejmowi, Senatowi i prezydentowi RP sprawozdanie ze swej działalności za rok poprzedzający oraz informuje o podstawowych problemach radiofonii i telewizji. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji ma prawo do nakładania kar pieniężnych na nadawców.