Poniedziałek Wielkanocny 2022: Nie tylko Śmigus-Dyngus. Jakie jeszcze tradycje obchodzimy?

Andrzej Zasadni

Oprac.: Andrzej Zasadni

Aktualizacja
emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Hahaha
haha
1
Udostępnij

Poniedziałek Wielkanocny to dzień wypełniony tradycjami. Najbardziej popularna to oczywiście Śmigus-Dyngus czyli święto, które kiedyś było dwoma odrębnymi obyczajami, a ich nazwy z czasem się połączyły. Tradycja oblewania wodą ma już kilkaset lat. Poniedziałek Wielkanocny 2022: Tradycje. Jakie obchodzimy?

Poniedziałek Wielkanocny 2022: Tradycje jakie obchodzimy tego dnia to Śmigus-Dyngus.
Poniedziałek Wielkanocny 2022: Tradycje jakie obchodzimy tego dnia to Śmigus-Dyngus. 123rf123RF/PICSEL

Wielkanoc 2022 to wyjątkowy czas w kalendarzu każdego chrześcijanina, a Poniedziałek Wielkanocny to drugi dzień świąt zmartwychwstania. Z tym wiąże się tradycja Śmigusa-Dyngusa. Choć Śmigus i Dyngus to kiedyś dwa odrębne obyczaje, praktykowane były jednego dnia. Dlatego z czasem ich nazwy się połączyły i dziś tradycja traktowana jest jako jedno.

Poniedziałek Wielkanocny 2022: Kiedy wypada?

Jak wiadomo, Wielkanoc to święto ruchome, którego data zmienia się każdego roku, zupełnie inaczej niż w przypadku Bożego Narodzenia. To oznacza, że data Wielkiej Niedzieli oraz Poniedziałku Wielkanocnego zmienia się na przestrzeni lat. Święta Wielkanocne wypadają najczęściej w marcu, jednak w tym roku przypadają one na połowę kwietnia.

Kiedy wypada Wielkanoc 2022? Wielki Czwartek, który rozpoczyna Triduum Paschalne, w tym roku przypada na 14 kwietnia. Dzień później, 15 kwietnia, w Wielki Piątek chrześcijanie upamiętniają śmierć Jezusa. W Wielką Sobotę 16 kwietnia przez cały dzień trwa święcenie pokarmów. Wielka Niedziela przypada w tym roku 17 kwietnia co oznacza, że Poniedziałek Wielkanocny i Śmigus-Dyngus przypadają na 18 kwietnia.

Poniedziałek Wielkanocy 2022: Tradycje Śmigus-Dyngus

Pierwsze wzmianki o zwyczaju Śmigus-Dyngus pochodzą z XV wieku. Pierwotnie były to jednak dwa osobne święta. Dyngusem nazywano datek, który w Poniedziałek Wielkanocny przekazywały gospodynie mężczyznom. Ci w ten dzień odwiedzali sąsiadów i składali życzenia. W zamian mogli liczyć na podarunek w postaci jaj, wędlin czy pieczywa.

Śmigus to obyczaj polewania się wodą w Poniedziałek Wielkanocny, stąd też nazwa "lany poniedziałek". Wodą ochlapywano panny ku czci płodności, a kolejnego dnia, we wtorek, miał miejsce rewanż i młode kobiety mogły odpłacić się mężczyznom. Wierzono, że dziewczyna, która w Śmigus-Dyngus wróci do domu przemoczona, szybko wyjdzie za mąż.

Nieoblana panna była zdenerwowana i zaniepokojona, gdyż oznaczało to brak zainteresowania ze strony miejscowych kawalerów. Oprócz wykorzystania święta Śmigus-Dyngus jako okazji do flirtowania, zwyczaj ma korzenie pogańskie i wiąże się z radością po odejściu zimy oraz z obrzędami mającymi zapewnić urodzaj i płodność. Słowianie, dla których przyroda była niezwykle ważna, żegnali w ten sposób zimę i cieszyli się z nadejścia wiosny.

Poniedziałek Wielkanocny 2022: Tradycje Polskie

Poniedziałek Wielkanocny to nie tylko Śmigus-Dyngus. W zależności od regionu Polski Lany Poniedziałek to różne tradycje. Na południu kraju w niektórych wsiach wciąż kultywuje się stary zwyczaj porannego skrapiania pól wodą święconą w Poniedziałek Wielkanocny, aby zapewnić obfite plony. Najczęściej towarzyszy mu modlitwa, a niekiedy również ognisko.

Nad rzeką Pilicą praktykowano zwyczaj nazywany kurkiem dyngusowym. Polegał on na wożeniu koguta na dwukołowym czerwonym wózku ozdobionym kwiatami i kolorowymi wstążkami. Kogut był ważnym symbolem związanym z nadejściem wiosny, ponieważ łączono go z urodzajem, zdrowiem i witalnymi siłami.

Z kolei na Kaszubach w Śmigus-Dyngus, zamiast polewać się wodą, kąpano się w jeziorze lub morzu, aby w ten sposób uchronić się przed chorobami i pechem. W Krakowie w Lany Poniedziałek przy klasztorze Norbertanek na Salwatorze do dziś odbywa się wielkanocny jarmark odpustowy Emaus. Ten nazwany jest tak na cześć biblijnego miasteczka, dokąd szedł zmartwychwstały Chrystus.

"Wydarzenia": Chłodne święta w Polsce. Prognoza pogody na WielkanocPolsat NewsPolsat News
Przejdź na