Reklama

Reklama

Polska kupi używane Abramsy od USA. Szef MON potwierdza

Polska kupi 116 używanych czołgów Abrams od Stanów Zjednoczonych - informuje IAR. Szef MON Mariusz Błaszczak potwierdził, że umowa z administracją USA została uzgodniona.

Jak ustaliła Informacyjna Agencja Radiowa, na początku przyszłego roku rozpoczną się pierwsze dostawy używanych Abramsów. Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak powiadomił, że umowa z administracją USA w sprawie dostarczenia czołgów została już uzgodniona.

Używane maszyny mają zastąpić braki, powstałe po tym, jak Polska przekazała Ukrainie czołgi T-72. W ramach dostaw uzbrojenia ukraińskiej armii na Ukrainę trafiło 240 zmodyfikowanych pojazdów. 

Polska ogłosiła zakup 250 czołgów Abrams 

W lipcu ubiegłego roku ogłoszony został zakup przez Polskę 250 nowych czołgów Abrams. Pierwsze maszyny mają zostać przekazane jeszcze w tym roku, natomiast zakończenie dostaw zaplanowano na 2026 rok. Czołgi Abrams mają trafić do 18. Dywizji Zmechanizowanej w Siedlcach. 

Reklama

Zgoda na sprzedaż, podpisana przez USA na kilka dni przed rosyjską napaścią na Ukrainę, opiewa na sześć mln dolarów. 

Błaszczak: Polska pracuje nad uzupełnianiem braków

Minister obrony narodowej w czwartek w Polsat News przyznał, że Polska "pracuje nad uzupełnianiem braków", a jako przykład podał kontrakt z USA na dostawę 250 Abramsów. - Będziemy mieć też uzupełnione jednostki przez starszego typu czołgi Abrams - powiedział. 

Błaszczak przekazał, że prowadzone są też rozmowy w sprawie zakupu broni z Koreą Południową.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy