Pierwszy podręcznik do HiT gotowy. O czym będą uczyć się w szkołach?
Historia i Teraźniejszość, nowy przedmiot, który ma zastąpić WOS, doczekał się pierwszego podręcznika. Trwa procedura dopuszczania książki do użytku szkolnego. Tymczasem wydawnictwo pokazało fragmenty publikacji. Czego będą uczyć się uczniowie szkół średnich? M.in. o tym, że feminizm i ideologia gender to obecnie najbardziej popularne ideologie polityczne, a "polskojęzyczne media w rękach niemieckich właścicieli" gwałtownie protestują przeciw badaniom nad rozmiarem należnych Polsce od Niemiec rekompensat za wojenne straty.

Nowy przedmiot Historia i Teraźniejszość - "dziecko" ministra edukacji Przemysława Czarnka - ma zastąpić przedmiot wiedza o społeczeństwie. Będzie się go uczyć młodzież w liceach, technikach i szkołach branżowych I i II stopnia. HiT ma obejmować zagadnienia z wiedzy o społeczeństwie i najnowszej historii (z lat 1945 - 2015).
We wrześniu 2022 uczniowie pierwszych klas szkół średnich i branżowych rozpoczną już naukę według nowej podstawy.
W październiku 2021 r. Czarnek, zapowiadając nowy przedmiot, mówił: "Wierzę, że to będzie 'HiT' nie tylko z nazwy". Wcześniej o wprowadzeniu nauki historii dwoma nurtami - historia powszechna i historia Polski - mówił prezes PiS Jarosław Kaczyński.
Pierwszy podręcznik do Historii i Teraźniejszości
Tymczasem pojawił się pierwszy podręcznik do nauki HiT. Książkę pt. "Historia i Teraźniejszość Podręcznik dla liceów i techników. Klasa 1. 1945-1979" wydało wydawnictwo Biały Kruk, specjalizujące się w tematyce religijnej i historycznej. Autorem jest prof. Wojciech Roszkowski. Konsultacje naukowe przeprowadzono z prof. Andrzejem Nowakiem i prof. Wojciechem Polakiem.
Prof. Roszkowski jest znanym historykiem, badaczem historii Polski XX i XXI wieku, odznaczonym w 2020 roku Orderem Orła Białego. W latach 2004-2009 zasiadał w Parlamencie Europejskim, gdzie dostał się z list Prawa i Sprawiedliwości. Wydawnictwo udostępniło na swojej stronie fragmenty podręcznika. Jako pierwszy opisał je Onet.

Wydawnictwo pokazuje fragmenty
Podręcznik otwiera cytat ze św. Jana Pawła II: "Musicie od siebie wymagać, nawet gdyby inni od was nie wymagali".
Część przeznaczona dla pierwszoklasistów obejmuje lata 1945- 1979.

W rozdziale "Ideologie i nazizm" wśród najbardziej popularnych obecnie ideologii politycznych wskazano - obok socjalizmu i liberalizmu, feminizm i ideologię gender.

W części dotyczącej konsolidacji Zachodu i koncepcji współpracy wskazano, że religie w Unii Europejskiej próbuje się "niwelować przez lansowanie ateizmu" i "wcielanie go w życie nawet metodami urzędowo-administracyjnymi".

W książce pojawia się też wątek powojennych rekompensat od Niemiec dla państwa polskiego. "Dopiero teraz trwają w Polsce skomplikowane badania nad rozmiarami należnej Polsce rekompensaty za te straty, co spotyka się z gwałtownymi protestami polskojęzycznych mediów znajdujących się w rękach niemieckich właścicieli" - czytamy w udostępnionym fragmencie.
Podręcznik przechodzi właśnie ministerialną procedurę dopuszczenia do użytku szkolnego. I czeka na opinię recenzentów. Jedna jest już gotowa - określona jako "warunkowa". Oznacza to, że oczekuje się od autora książki wprowadzenia poprawek. Jakich - nie wiadomo.