Obawy Polaków w 2025 roku. Dominują dwie odpowiedzi
Obniżenia bezpieczeństwa kraju i konfliktów międzynarodowych oraz kryzysu energetycznego i wysokich cen energii obawia się najwięcej Polaków - wynika z nowego badania. Zagrożeniem, które respondenci wskazywali niemal równie często, jest niestabilność polityczna i nowe konflikty społeczne. Odpowiedzi ankietowanych różnią się w zależności od preferencji politycznych - pod tym względem wyróżniają się szczególnie wyborcy Konfederacji.
Blisko połowa Polaków (46,9 proc.) obawia się w 2025 roku obniżenia bezpieczeństwa kraju i konfliktów międzynarodowych - wynika z najnowszego sondażu United Surveys dla Wirtualnej Polski.
Zagrożeniem wskazywanym niemal równie często (46,7 proc.) jest kryzys energetyczny i wysokie ceny energii.
Sondaż. Największe obawy Polaków
Sen z powiek spędza Polakom także niestabilność polityczna i nowe konflikty społeczne. Według badania taką odpowiedź zaznaczyło 41,1 proc. ankietowanych.
Na kolejnym miejscu uplasował się problem z dostępem do służby zdrowia, które wskazała jedna trzecia badanych (33,5 proc.). Niewiele mniej osób (33,2 proc.) boi się pogorszenia sytuacji gospodarczej w Polsce.
Ankietowani obawiają się także ograniczenia wolności mediów i praw obywatelskich (24,9 proc.), wzrostu bezrobocia i problemów na rynku pracy (12,8 proc.), zmian klimatycznych i ich skutków (9,9 proc.), a także napięć w relacjach Polski z Unią Europejską (6,1 proc.).
Sondaż a obawy Polaków. Wyróżniają się wyborcy Konfederacji
Badanie uwzględnia także preferencje wyborcze ankietowanych. Wyborców Prawa i Sprawiedliwości najbardziej niepokoi kryzys energetyczny i wysokie ceny energii (49 proc.) oraz problem z dostępnością służby zdrowia (48 proc.) Z kolei elektorat Koalicji Obywatelskiej najczęściej wskazywał obniżenie bezpieczeństwa kraju i konflikty międzynarodowe (74 proc.).
Wśród wyborców Trzeciej Drogi (Polska 2050 - Polskie Stronnictwo Ludowe) dominują obawy związane z kryzysem energetycznym i wysokimi cenami energii (91 proc.), natomiast popierający Nową Lewicę boją się niestabilności politycznej oraz nowych konfliktów społecznych (91 proc.)
Jak wynika z badania najbardziej wyróżniają się jednak wyborcy Konfederacji. Osoby popierające tę formacją wyrażają obawy związane z ograniczaniem wolności mediów i praw obywatelskich (87 proc.).
-----
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!