Reklama

Reklama

Nawałnice nad Polską. Ponad tysiąc odbiorców bez prądu

Są pierwsze szkody spowodowane przez nawałnice, które przechodzą nad Polską. Ponad tysiąc odbiorców zostało pozbawionych dostaw energii elektrycznej. Strażacy interweniowali ponad 350 razy. IMGW objęło ostrzeżeniami niemal cały kraj.

- Do godziny 21:00 strażacy odnotowali 341 zgłoszeń dotyczących usuwania skutków silnego wiatru oraz opadów deszczu. Najwięcej zdarzeń odnotowano na terenie woj. dolnośląskiego - 85, śląskiego - 63, podkarpackiego - 52, małopolskiego - 28, lubelskiego - 28, mazowieckiego - 24 - przekazał rzecznik PSP bryg. Karol Kierzkowski.

Wyjaśnił, że strażacy usuwali połamane gałęzie drzew i konary, a także wypompowywali wodę z podtopionych domów i posesji.

Dodał, że na szczęście nikt nie ucierpiał, a także nie doszło do zniszczeń budynków. - Biorąc pod uwagę, że IMGW wydało wiele ostrzeżeń drugiego stopnia przed burzami i silnym deszczem, można powiedzieć, że było w miarę spokojnie - ocenił.

Reklama

Według informacji RCB w sobotę do godz. 16 ponad tysiąc odbiorców zostało pozbawionych dostaw energii elektrycznej z powodu burz i ulewnych deszczy przechodzących nad Polską. 

RCB wysłało alerty przed burzami i deszczami do ponad 10 mln osób.


Południowa Polska jest w zasięgu frontu ciepłego, zachodnia w zasięgu strefy zbieżności. Z południa na północ powoli przemieszcza się strefa intensywnych opadów deszczu oraz opadów przelotnych deszczu oraz burz w południowo-wschodniej części kraju - informują synoptycy z IMGW. 

Nawałnice nad Polską. Bezpiecznie tylko w na północnym zachodzie

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał na sobotę i niedzielę ostrzeżenia pierwszego stopnia dla województw: warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, lubelskiego, mazowieckiego oraz części woj. pomorskiego, kujawsko-pomorskiego oraz Wielkopolski. Tam prognozowane są opady deszczu o natężeniu umiarkowanym, okresami silnym. Ich wysokość może osiągnąć od 30 mm do 50 mm.

Drugi stopień ostrzeżeń przed ulewnymi deszczami wydano dla większej części woj. wielkopolskiego, i w całości dla woj. śląskiego, dolnośląskiego, opolskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego oraz podkarpackiego. Prognozowana wysokość opadów od 40 mm do 70 mm. 

Spodziewane są również burze. Ich szczególne natężenie może wystąpić na południu. Miejscami także grad. 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy