Morawiecki apeluje: Wciągnijmy Ukrainę i Białoruś w orbitę naszych struktur
- Stawką wojny w Ukrainie jest nie tylko jej przetrwanie, ale również przyszłość całego wolnego świata. Wiele zależy od nas, czy doczekamy zmierzchu putinowskiej Rosji - mówił podczas XIII Kongresu Polska Wielki Projekt premier Mateusz Morawiecki. Współczesny Zachód i Wschód przyrównał do starożytnych Aten i Sparty oraz wojny peloponeskiej między tymi dwoma polis. - W starożytności Ateny zwyciężyły duchowo, czyniąc nas swoimi potomkami. Europa po raz kolejny musi unieść swoje dziedzictwo - dodał szef rządu.

- Zachodu i Wschodu nie dzieli już żelazna kurtyna, ale różnice są większe niż kiedykolwiek - wskazywał Mateusz Morawiecki w swoim przemówieniu podczas XIII Kongresu Polska Wielki Projekt.
Przemówienie Morawieckiego. Mówił o "zmierzchu putinowskiej Rosji"
W tym duchu nawiązywał do sytuacji za naszą wschodnią granicą - Stawką wojny w Ukrainie jest nie tylko jej przetrwanie, ale również przyszłość całego wolnego świata. - Wiele zależy od nas, czy doczekamy zmierzchu putinowskiej Rosji - dodał.
- Europa znalazła się w kryzysie. Do nas należy dopisanie dalszej części historii - powiedział Morawiecki, wskazując na możliwe dwie drogi: schyłek lub odrodzenie.
- Należy patrzeć w przyszłość, ale nie można zapominać o przeszłości - dodał, wskazując na poprzednie wielkie konflikty.
Szef rządu nawiązał do wojny peloponeskiej. Współczesny Zachód i Wschód porównał do Aten i Sparty. - W starożytności Ateny zwyciężyły duchowo, czyniąc nas swoimi potomkami. Europa po raz kolejny musi unieść swoje dziedzictwo - przekonywał.
Morawiecki: Marksowi zdarzało się napisać coś proroczego
- Karolowi Marksowi zdarzało się napisać coś proroczego. Pisał on o zniszczeniu Rosji z jej azjatyckimi zwyczajami politycznymi i obyczajowymi - mówił dalej Morawiecki, nawiązując do rosyjskiej agresji na Ukrainę.
- Serce Europy bije dzisiaj mocniej w Warszawie i Kijowie, niż w Berlinie i Paryżu. Trzeba postawić tamę rosyjskiemu imperializmowi - przekonywał Morawiecki, wskazując, które kraje są najbardziej zaangażowane w sprzeciwie wobec polityki Kremla.
Szef rządu zaapelował o szansę członkostwa w pokojowych sojuszach dla wyzwolonych nacji. - Naszym zadaniem jest nakreślenie nowej mapy Europy. Wciągnięcie Ukrainy i Białorusi w orbitę europejskich struktur - podkreślał.
- Z tej wojny wyłoni się nowy porządek geopolityczny Europy - przekonywał premier.