Reklama

Kiedy na emeryturę idą Niemcy, a kiedy Czesi? Czyli jak na tle sąsiadów wygląda Polska

Wiek emerytalny w Polsce wynosi obecnie 65 lat w przypadku mężczyzn i 60 w przypadku kobiet. Od lat toczy się jednak na ten temat żywa dyskusja. Tymczasem okazuje się, że w porównaniu z innymi krajami europejskimi i tak pracujemy stosunkowo krótko. Ile wynosi wiek emerytalny u naszych sąsiadów?

Ustawę o podniesieniu wieku emerytalnego uchwalono w 2012 r. Od tego czasu miało następować stopniowe podnoszenie go, aż do 2040 r. Zgodnie z pierwotnym założeniem miał osiągnąć limit 67 lat obowiązujący zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn. Jednak w 2017 r. zmieniono przepisy i na powrót go obniżono.

Obecnie rząd zaprzecza planom podniesienia wieku emerytalnego w Polsce, mimo że taką właśnie taktykę przyjmuje większość krajów europejskich.

Wiek emerytalny w Polsce: Ile wynosi?

Aktualnie wiek emerytalny w Polsce wynosi 60 lat dla kobiet (aby otrzymać prawo do świadczenia, muszą one opłacać składki przynajmniej przez 20 lat). W przypadku mężczyzn jest on wyższy i wynosi 65 lat (25 lat okresu składkowego).

Reklama

Minimalne świadczenie wypłacane przez ZUS to aktualnie 1250,88 zł brutto, czyli 1066,24 zł netto. Zgodnie z zapowiedziami rządu po marcowej waloryzacji najniższa gwarantowana emerytura ma wzrosnąć przynajmniej o 250 zł.

Natomiast średnia emerytura w ubiegłym roku wynosiła 2545 zł brutto.

Wiek emerytalny w Europie. Ile wynosi u naszych sąsiadów?

Okazuje się, że wiek emerytalny w Polsce należy do jednego z najniższych. W wielu krajach został on w ostatnich latach podniesiony, w innych — jak we Francji — mimo oporu społecznego trwają nad tym prace. 

Wydłużenie okresu pracy uważane jest za jeden z najskuteczniejszych sposobów na utrzymanie obecnego systemu emerytalnego, szczególnie w perspektywie coraz dłuższego życia seniorów.

Najwyższy pułap wieku, jaki trzeba osiągnąć, by przejść na emeryturę, obowiązuje w Wielkiej Brytanii oraz Irlandii i wynosi 69 lat zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn. Jak natomiast wygląda sytuacja u naszych sąsiadów?

Wiek emerytalny 2023 w krajach ościennych Polski

Wiek emerytalny w Niemczech wynosi obecnie 65 lat, jednak od 2023 r. ma być podnoszony o 2 miesiące w skali roku. Takie rozwiązanie sprawi, że w 2031 r. osiągnie on pułap 67 lat niezależnie od płci.

W Czechach i w Rosji wiek emerytalny - tak jak w Polsce - wynosi 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn. W Ukrainie mężczyźni pracują do 62. roku życia, natomiast kobiety do 60. 

Na Słowacji wiek emerytalny został podniesiony do 62 lat bez względu na płeć. Na Litwie natomiast na emeryturę przechodzą osoby, które ukończyły 65 lat. 

Jedynym krajem ościennym, w którym prawo do świadczenia nabiera się wcześniej niż w Polsce jest Białoruś. Zgodnie z tamtejszym prawem, kobiety przechodzą na emeryturę już w wieku 58 lat. Mężczyźni pracują pięć lat więcej, czyli do ukończenia 63. roku życia.

Czy powinniśmy podnieść wiek emerytalny? Powiedz co na ten temat sądzisz na naszym Facebooku! 

Czytaj również:

Emerytura z nowymi limitami. Kiedy ZUS wstrzyma wypłatę świadczenia?

Niemcy: Wielu kobietom na etatach grozi głodowa emerytura

Zobacz także:
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: wiek emerytalny | emerytura | system emerytalny

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy