Reklama

Waloryzacja na nowych zasadach. Dotyczy jednej grupy emerytów. Należysz do niej?

Emerytura z KRUS w 2023 roku to znaczna podwyżka świadczenia dla rolników. Wszystko przez nadchodzącą, marcową waloryzację. Odpowiednia ustawa trafiła już do Senatu. Sprawdzamy, o ile wzrośnie emerytura z KRUS oraz ile dokładnie zyskają rolnicy.

Emerytura z KRUS w 2023 roku: co się zmieni?

W marcu każdego roku ma miejsce waloryzacja emerytur. Już wiadomo, że ta nadchodząca w 2023 roku będzie rekordowa i aby zrekompensować emerytom rosnące koszty życia, ma wynieść około 13,8 proc. To wpłynie również na wysokość emerytur z KRUS

Obecnie Sejm przyjął projekt ustawy, który sprawi, że emerytura z KRUS będzie liczona po nowemu. Co się zmieni? Przede wszystkim rolnik emeryt otrzyma świadczenie nie mniejsze niż najniższa emerytura wypłacana z ZUS. Rząd zapowiedział, że zmiany wejdą w życie jeszcze w marcu, wraz z waloryzacją emerytur

Reklama

Emerytura z KRUS: ile wyniesie w 2023 roku?

Zmiany w emeryturach z KURS oznaczają w praktyce, że jeśli świadczenie rolnika jest niższe od najniższej emerytury ZUS, KRUS podwyższy emeryturę do najniższej z urzędu. Ile wyniesie emerytura rolnicza w 2023 roku?

Wiadomo już, że osoby otrzymujące niższe emerytury będą mogły zyskać nawet 250 zł. Najniższa emerytura i renta socjalna wyniosą 1588,44 zł brutto. Tyle też wyniesie minimalna emerytura z KRUS. Dla wyższych emerytur wskaźnik procentowy ogłoszony zostanie w lutym.

To nie jedyne zmiany w rolniczych emeryturach. Będzie można także uzyskać dodatek do emerytur rolniczych. To ma zapewnić mechanizm rekompensujący opłacanie podwójnej oraz dodatkowej składki na ubezpieczenie emerytalno-rentowe z dwóch tytułów. Pierwszy to prowadzenie dodatkowo pozarolniczej działalności gospodarczej, drugi dotyczy działalności rolniczej w gospodarstwach rolnych o powierzchni powyżej 50 ha.

Wyższa emerytura z KRUS zatrzyma ludzi na wsi?

Obecnie emerytura z KRUS działa na niekorzyść rolników w porównaniu do świadczenia z ZUS. Różnica jest naprawdę spora i rocznie to ponad trzy tysiące złotych. Po waloryzacji w marcu 2022 r. podstawowa emerytura z KRUS to 1084,58 zł. Minimalna emerytura z ZUS to 1338,44 zł brutto. Różnica wynosi więc 253,86 zł.

Wyższa emerytura z KRUS ma zatrzymać mieszkańców na wsi. Według rządu Polska wieś jest gwarantem bezpieczeństwa żywnościowego w całym kraju. Podczas prezentacji ustawy premier Mateusz Morawiecki wprowadzenie waloryzacji emerytury z KRUS tłumaczył tak:

Nie brakuje jednak głosów, że wyższa emerytura z KRUS to celowy zabieg w roku wyborczym. Świadczenia emerytalno-rentowe wypłacane przez KRUS w III kwartale 2022 roku to aż 770 061 emerytur. Potencjalnie to spora liczba ewentualnych głosów. Waloryzacja emerytur z KRUS będzie kosztować budżet państwa ponad 2 mld złotych

CZYTAJ TAKŻE:

Nawet nie złotówki, ale grosze. Oto ile wynosi najniższa emerytura w Polsce

Czarna prognoza na rok 2050. Co trzeci Polak emerytem i głodowe świadczenia

Emeryci będą musieli oddać część rekordowej podwyżki. Ciebie też to dotyczy?

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: emerytura rolnicza | rolnicy | emerytura 2023 | waloryzacja emerytur | ZUS

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy