Jesień i zima powyżej normy. W każdym miesiącu anomalia

Jakub Wojciechowski

Jakub Wojciechowski

Przed nami niezwykle intensywne miesiące. Jesienią czeka nas więcej opadów, ale też temperatury wyższe niż zwykle o tej porze roku - prognozuje IMGW. Jedynie w listopadzie warunki będą najbardziej zbliżone do typowych dla tego okresu, choć na zachodzie będzie wtedy cieplej. Ciekawie będzie w ostatnim miesiącu 2024 i pierwszym 2025 roku. W całym kraju popada wówczas mocniej niż zazwyczaj. Oprócz tego w styczniu na południu zrobi się cieplej.

Z prognozy długoterminowej IMGW wynika, że jesienią i na początku zimy w wielu miejscach kraju opadów będzie więcej niż zwykle. W wielu miejscach temperatury będą też wyższe od średniej
Z prognozy długoterminowej IMGW wynika, że jesienią i na początku zimy w wielu miejscach kraju opadów będzie więcej niż zwykle. W wielu miejscach temperatury będą też wyższe od średniejTomasz Stańczak/Agencja Wyborcza.pl/IMGWPUSTE

Najnowszą prognozę długoterminową na okres od października 2024 do stycznia 2025 roku opublikował Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Wynika z niej, że w każdym z opisanych miesięcy suma opadów lub temperatura będzie powyżej średniej.

Ta apka mówi, kiedy spadnie deszcz - co do minuty! Wypróbuj nową aplikację Pogoda Interia! Zainstaluj z Google Play lub App Store

Październik przyniesie więcej deszczu na zachodzie

Wstępna prognoza pogody na październik wskazuje, że w większości kraju do co najmniej połowy miesiąca temperatury będą wyższe od średniej, miejscami nawet o ponad dwa stopnie.

Jeśli chodzi o cały październik, to może się okazać, że temperatura będzie się mieścić w normie wieloletniej, choć na południu będzie cieplej niż zazwyczaj.

W październiku na wschodzie trzeba się liczyć z większą ilością opadów, a na południu będzie cieplej niż zwykleIMGWPUSTE

Ten jesienny miesiąc zapowiada się na zdecydowanie mokry w zachodniej połowie kraju - tam suma opadów będzie większa niż zwykle o tej porze roku. Z kolei na wschodzie opady powinny zmieścić się w normie wieloletniej.

Pogoda w listopadzie typowa lub cieplejsza

Prognoza długoterminowa IMGW na listopad wskazuje natomiast, że cieplej może być na zachodzie Polski. Na tych terenach temperatury będą wyższe od średniej z lat 1991-2020. W reszcie kraju będą z kolei typowe dla tego miesiąca.

Pod względem opadów listopad nie będzie się wyróżniać - w całej Polsce zmieszczą się one w średniej wieloletniej. Oznacza to, że możemy się spodziewać deszczu, a miejscami, między innymi w górach, nie można wykluczyć również opadów śniegu.

W większości kraju w listopadzie zarówno opady, jak i temperatury będą typowe dla tego miesiąca. Cieplej niż zazwyczaj będzie na zachodzieIMGWPUSTE

Mokry koniec roku

Ostatni miesiąc 2024 roku zdecydowanie będzie się wyróżniać, jeśli chodzi o opady. Wygląda na to, że w grudniu suma opadów w całej Polsce będzie wyższa od średniej wieloletniej. Można się wtedy spodziewać wielu deszczowych, a także śnieżnych dni.

Dla odmiany temperatury będą typowe dla grudnia i wszędzie zmieszczą się w normie - prognozuje IMGW.

Grudzień 2024 roku w całej Polsce będzie wyraźnie bardziej mokry. We wszystkich województwach suma opadów będzie wyższa od średniejIMGWPUSTE

Styczeń 2025 wypełniony opadami

Bardzo ciekawie prezentuje się natomiast prognoza na pierwszy miesiąc 2025 roku. W styczniu temperatury i opady przekroczą wieloletnie normy.

Na południu będzie cieplej niż zazwyczaj, podczas gdy w pozostałych częściach kraju temperatury będą typowe dla stycznia. Nie zabraknie więc mroźnych dni, choć na południu może być ich mniej niż zazwyczaj, a mrozy mogą się się okazać łagodniejsze.

W całym kraju opadów będzie z kolei więcej niż zwykle. Niewykluczone, że dzięki temu pojawi się więcej śniegu, i to w wielu regionach Polski.

Pierwszy miesiąc 2025 roku może być bardziej deszczowy, a na południu również cieplejszy od średniej wieloletniejIMGWPUSTE

Trzeba podkreślić, że jest to prognoza długoterminowa. Zwykle takie przewidywania obarczone są dużym ryzykiem błędu. Jak podkreślają specjaliści, kolejne dane mogą się różnić od prezentowanych obecnie. Warto więc na bieżąco śledzić aktualne doniesienia pogodowe.

-----

Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Przejdź na