Jak papież nas odwiedzał
W tym roku nie będzie nam dane w Polsce gościć Jana Pawła II. Wczoraj poinformowano o tym w Watykanie. Ale na pocieszenie przypominamy poprzednie osiem pielgrzymek papieża do naszego kraju.
16 października 1978 r. kardynał Karol Wojtyła został wybrany na papieża i wkrótce na stałe przeniósł się do Watykanu. Od tamtego czasu wiele razy mogliśmy się cieszyć z jego powrotów do Polski.
I pielgrzymka
Pierwszy raz po swoim wyborze na papieża Karol Wojtyła przyjechał w rodzinne strony 2 czerwca 1979 r. Odwiedził wtedy Warszawę, Gniezno, Częstochowę, Kraków, Kalwarię Zebrzydowską, Wadowice, Oświęcim i Nowy Targ.
Oficjalnym celem wizyty były obchody 1000. rocznicy śmierci św. Stanisława - patrona Polski. Ale przede wszystkim papież przyjechał podnieść na duchu Polaków, którzy w państwie komunistycznym nie mogli liczyć na swobodę religijną. To była pierwsza w historii papieska wizyta w państwie komunistycznym.
II pielgrzymka
Po raz drugi Jan Paweł II odwiedził Polskę w trudnym okresie stanu wojennego. Do Warszawy przyleciał 6 czerwca 1983 r., a odwiedził również Niepokalanów, Częstochowę, Poznań, Katowice, Wrocław, Górę Św. Anny i Kraków. Pod Jasną Górą wziął udział w obchodach 600-lecia obecności Maryi w jasnogórskim obrazie.
Papież odważnie mówił o prawie narodu do suwerenności. Wspominał też o pojednaniu, poszanowaniu i dialogu społecznym.
III pielgrzymka
Do kolejnej wizyty doszło w czerwcu 1987 r. Na trasie pielgrzymki już tradycyjnie nie zabrakło Warszawy, a pojawiły się na niej również Lublin, Tarnów, Kraków, Szczecin, Gdynia i Gdańsk, Częstochowa oraz Łódź. Wszędzie witały go rozentuzjazmowane tłumy wiernych.
Papież wziął wtedy udział w II Krajowym Kongresie Eucharystycznym.
IV pielgrzymka
Po raz pierwszy w III RP papież pojawił się 1 czerwca 1991 r. Była to pielgrzymka podzielona na dwie części. W pierwszej Jan Paweł II zawitał do Koszalina, Rzeszowa, Przemyśla, Lubaczowa, Kielc, Radomia, Łomży, Białegostoku, Olsztyna, Włocławka, Płocka i Warszawy. W drugiej odwiedził Kraków, Wadowice i Częstochowę.
Przewodniczył odbywającym się w Częstochowie obchodom VI Światowego Dnia Młodzieży, które zgromadziły rzesze młodych ludzi z całego świata.
V pielgrzymka
Cztery lata później Ojciec Święty zawitał do Polski na jeden dzień, 22 maja 1995 r., do Skoczowa i Bielska-Białej, przy okazji pielgrzymki do Czech. Z Bielska wywodzi się ród Wojtyłów, przedwcześnie zmarł tam starszy brat papieża, Edmund.
VI pielgrzymka
31 maja 1997 r. papież kolejny raz odwiedził ojczyznę, a głównym punktem pielgrzymki były obchody 1000-lecia śmierci św. Wojciecha. W Gnieźnie wziął udział w spotkaniu z prezydentami siedmiu państw związanych z działalnością św. Wojciecha: Czech, Litwy, Niemiec, Polski, Słowacji, Ukrainy i Węgier. Spotkanie nawiązywało do Zjazdu Gnieźnieńskiego z 1000 roku i poświęcone było problemom europejskim.
VII pielgrzymka
W czerwcu 1999 r. Jan Paweł II przyjechał do Polski po raz siódmy i była to najbardziej pracowita z dotychczasowych pielgrzymek. W czasie trzynastu dni jego obecnością mogli się cieszyć mieszkańcy aż 22 miast.
Papież kanonizował bł. Kingę i beatyfikował 111 osób - głównie męczenników z okresu II wojny światowej. W uroczystych spotkaniach uczestniczyło 10 milionów wiernych, a transmisje telewizyjne obejrzało 90 proc. Polaków.
VIII pielgrzymka
Ostatnia jak do tej pory papieska pielgrzymka do ojczyzny miała miejsce trzy lata temu . W sierpniu 2002 r. Jan Paweł II odwiedził Kalwarię Zabrzydowską i Kraków, gdzie poświęcił sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach.
W uroczystościach z udziałem papieża uczestniczyło 3,5 mln osób, w tym 2,5 mln we mszy na krakowskich Błoniach.
Czekamy na wspomnienia
Na pewno większość z was brała bezpośrednio, lub oglądała w telewizji przebieg papieskich pielgrzymek. Na naszym Forum możecie podzielić się wspomnieniami, wzruszeniami i opowieściami, które wiążą się z tamtymi chwilami. Zapraszamy do rozmowy!