Reklama

Nowy dodatek w służbach, antyemerytalny. Sejm uchwalił ustawę

Ustawa, która wprowadzi nowy dodatek "antyemerytalny" dla funkcjonariuszy i żołnierzy po 15 latach służby, została w czwartek uchwalona przez Sejm. Przewiduje ona także, że obowiązujący już w kilku służbach dodatek motywacyjny po 25 latach obejmie również służby specjalne, KAS i Straż Marszałkowską. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Za uchwaleniem ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z wprowadzeniem świadczenia za długoletnią służbę głosowało 445 posłów, jeden był przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu.

Służby mają nowy dodatek, antyemerytalny. Sejm uchwalił ustawę

Nowe miesięczne świadczenie po 15 latach służby będzie się rozpoczynało od 5 proc. uposażenia i co roku będzie rosło o 1 proc. do osiągnięcia 15 proc. po 25 latach. W kolejnych latach będzie się utrzymywało na poziomie 15 proc.

Po osiągnięciu 32 lat wysługi emerytalnej będzie też wliczane do podstawy wymiaru emerytury. Ustawa przewiduje ponadto wykreślenie z poszczególnych regulacji przesłankę do zwolnienia z formacji z tytułu samego osiągniecia 30 lat wysługi.

Reklama

Nowe dodatki m.in. dla żołnierzy, policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej, KAS, SOP

Nowe dodatki przysługiwać będą żołnierzom zawodowym, funkcjonariuszom Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Więziennej, Krajowej Administracji Skarbowej, Służby Ochrony Państwa, Straży Marszałkowskiej, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego i Służby Wywiadu Wojskowego oraz Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

Dodatek po 15 latach służby będzie wypłacany niezależenie od świadczenia motywacyjnego przysługującego mundurowym z co najmniej 25-letnim stażem. Tego świadczenia obecnie nie dostają jednak m.in. funkcjonariusze służb specjalnych. Uchwalona regulacja to zmieni. Świadczenie obejmie także ABW i AW, SKW i SWW oraz CBA, ale także KAS i Straż Marszałkowską. Jego kwota to 1,5 tys. zł brutto miesięcznie po 25 latach i 2,5 tys. zł brutto miesięcznie po 28 latach i sześciu miesiącach.

Ustawa trafi teraz do Senatu. Rozwiązania mają wejść w życie 1 marca.  

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy