Reklama

Te osoby mogą podwyższyć sobie emeryturę. Trzeba tylko złożyć jeden wniosek

Twoje świadczenie emerytalne jest niskie? A może w ostatnim czasie dorabiałeś, aby podwyższyć swój dochód, bądź udało ci się znaleźć świadectwo pracy sprzed kilku lat? Wykorzystaj sytuację i złóż wniosek do ZUS z prośbą o ponowne przeliczenie twojej emerytury. Dzięki tej opcji możesz zyskać co miesiąc nawet kilkadziesiąt złotych więcej.

Nikogo nie dziwi fakt, że w dobie inflacji i drożyzny emeryci szukają sposobów, aby podwyższyć swoje dochody. Przypomnijmy, że od marca 2023 roku najniższa emerytura wyniesie 1588,44 zł brutto. Aktualnie wciąż jest to jeszcze 1338,44 zł brutto. Jeżeli jesteś emerytem, sprawdź czy uda ci się zwiększyć swoje świadczenia i poznaj sposób, w jaki możesz to zrobić.

Wytyczne GUS a przeliczanie świadczeń emerytalnych

W ubiegłym roku Główny Urząd Statystyczny ogłosił nowe tablice średniego dalszego trwania życia kobiet i mężczyzn, które są podstawą do przyznawania emerytur na wnioski zgłoszone od 1 kwietnia 2022 do 31 marca 2023. 

Reklama

Obowiązujące wytyczne są bardzo korzystne dla tych, którzy właśnie osiągają wiek emerytalny. Według nowych wytycznych i w porównaniu do wcześniejszych lat kobieta w wieku 60 lat może mieć wyższą emeryturę o 3,7 proc., zaś mężczyzna w wieku 65 lat - o 4,1 proc.

Kto może wystąpić z wnioskiem o ponowne przeliczenie emerytury?

Z wnioskiem o ponowne przeliczenie emerytury mogą wystąpić emeryci, którzy po przyznaniu im świadczenia wciąż pracują i regularnie odprowadzają składki. Według prawa raz w roku lub zaraz po ustaniu zatrudnienia ZUS dolicza odciągnięte składki do świadczenia emerytalnego

Tym sposobem można podwyższyć swój comiesięczny dochód. Nie dotyczy to wszystkich seniorów, bowiem o przeliczenie emerytury nie powinny występować te osoby, które nie prowadzą działalności zarobkowej i nie opłacają składek.

Jakie warunki trzeba spełnić, żeby ponownie przeliczyć emeryturę?

Przeliczenie emerytury jest możliwe tylko w wyjątkowych sytuacjach, które określone są w przepisach. Może się to zadziać, jeśli przy składaniu wniosku o przyznanie świadczenia dana osoba nie dysponowała wszystkimi dokumentami za okres ubezpieczenia, które przy szacowaniu kwoty emerytury bierze pod uwagę ZUS. Ponowna kalkulacja jest możliwa także wtedy, gdy po przyznaniu świadczenia emeryt dalej zarobkował i opłacał składki na ubezpieczenie społeczne.

O ponowne przeliczenie świadczeń emerytalnych powinny w sposób szczególny zadbać osoby, które urodziły się przed 1 stycznia 1949 roku. Ich emerytury są bowiem rozliczane według tzw. starych zasad. W takiej sytuacji do wniosku trzeba dołączyć dokumenty, których ZUS jeszcze nie widział (np. świadectwa pracy, zaświadczenia o zatrudnieniu), potwierdzające staż pracy albo otrzymywane wynagrodzenie przed przejściem na emeryturę.

Ci, którzy dostali swoją pierwszą emeryturę przed wejściem w życie ustawy o obniżeniu wieku emerytalnego (przed 1 października 2017 r.), mogą wypisać wnioski o przeliczenie średniego dalszego trwania życia z uwzględnieniem obowiązujących tablic w dniu osiągnięcia 60 lat (kobiety) lub 65 lat (mężczyźni). Szacuje się, że można w takiej sytuacji zyskać nawet kilkadziesiąt złotych więcej do comiesięcznego emeryckiego budżetu.

Jaki wniosek trzeba złożyć do ZUS?

Aby przeliczyć emeryturę, należy złożyć stosowny wniosek do ZUS (tzw. formularz ERPO). Jeśli okaże się, że po ponownym rachunku emerytura jest niższa, ZUS nadal będzie wypłacał ją w dotychczasowej kwocie. Taki przywilej gwarantuje zapis, jaki można znaleźć w ustawie o emeryturach i rantach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: emerytura | ponowne przeliczenie | ZUS

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy