Reklama

Reklama

"Historyczne porozumienie opozycji i samorządowców". Podpisano deklarację

- Podpisanie porozumienia liderów z ruchem samorządowym ma nas trwale zakotwiczyć w rodzinie nowoczesnych, demokratycznych, obywatelskich społeczeństw wolnego świata – podkreślił w środę marszałek Senatu Tomasz Grodzki, nazywając je "historycznym". Liderzy opozycji i samorządu podpisali wspólną deklarację samorządową.

Przygotowana przez ruch "TAK! Dla Polski" deklaracja dotyczącą decentralizacji i wzmocnienia roli samorządów została podpisana w środę przez liderów czterech partii: PO Donalda Tuska, PSL Władysława Kosiniaka-Kamysza, Lewicy Włodzimierza Czarzastego i Polski 2050 Szymona Hołowni.

Tomasz Grodzki: Samorządy w Senacie zawsze mogą liczyć na życzliwość

Tomasz Grodzki, otwierając środową dyskusję, podkreślił, że samorządy stały się "immanentną, niezwykle ważną częścią polskiej rzeczywistości", a w Senacie zawsze mogą liczyć na życzliwość. - Ale ta konferencja to jest coś więcej, bo niedługo przyjdą tu liderzy największych polskich partii politycznych, żeby podpisać porozumienie, które nie waham się określić historycznym - dodał senator Koalicji Obywatelskiej. 

Reklama

Odnosząc się do Ruchu "TAK! Dla Polski", Grodzki powiedział, że to "wspólnota ludzi myślących podobnie, dla których wartości demokratyczne nie są pustymi słowami". Samorządowcy ci - jak mówił - dają "najlepszą rękojmię dobrej przyszłości naszej ojczyzny".

Prezes ruchu "TAK! Dla Polski" o pomocy Ukraińcom

Prezes ruchu "TAK! Dla Polski", prezydent Sopotu Jacek Karnowski przypomniał, że w minionych latach dzięki współpracy samorządów i opozycji udało się powstrzymać tzw. wybory kopertowe prezydenta RP oraz stoczyć udaną bitwę o Rzeszów (wybory prezydenckie w tym mieście wygrał związany z Lewicą Konrad Fijołek). - Ale chyba najważniejsze świadectwo roli i ważności samorządów to jest teraz współpraca przy przyjęciu naszych gości, niejednokrotnie naszych nowych obywateli, naszych przyjaciół z Ukrainy - dodał Karnowski.

Poinformował, że samorządy przygotowały "białą księgę" dotyczącą polityki imigracyjnej, którą ruch "TAK! Dla Polski" zamierza przekazać marszałkowi Grodzkiemu. - Takiej polityki w naszym państwie dotychczas nie było - stwierdził prezydent Sopotu.

Sześć postulatów w deklaracji

Deklaracja, którą samorządowcy podpisali wspólnie z liderami opozycji, obejmuje sześć postulatów ujętych w hasłach: "Demokratyczna szkoła", "Zielony samorząd", "Nasze zdrowie", "Fundusz Rozwoju Polski lokalnej", "Wspólnoty o sobie" oraz "Stabilne budżety".

W środowej debacie w Senacie udział wzięło wielu samorządowców, m.in. prezydenci: Warszawy Rafał Trzaskowski, Świdnicy Beata Moskal-Słaniewska, Sosnowca Arkadiusz Chęciński, a także marszałkowie województw: zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz i lubuskiego Elżbieta Polak.


Reklama

Reklama

Reklama