Reklama

Emmanuel Macron już w Polsce. Rozpoczęła się dwudniowa wizyta

Samolot z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem wylądował w poniedziałek przed południem na warszawskim Lotnisku Chopina. O godz. 12, z ponad półgodzinnym opóźnieniem, rozpoczęła się na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego ceremonia oficjalnego powitania prezydenta Francji.

Od ceremonii powitania na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego rozpoczęła się w poniedziałek w południe oficjalna dwudniowa wizyta prezydenta Francji Emmanuela Macrona w Polsce. Spotka się on z prezydentem Andrzejem Dudą, premierem Mateuszem Morawieckim oraz marszałkami Sejmu i Senatu.

Wizyta rozpoczęła się z kilkudziesięciominutowym opóźnieniem. Ceremonia powitania Macrona planowana była początkowo na godz. 11.20.

To pierwsza wizyta prezydenta Macrona w Polsce. Prezydentowi będą towarzyszyć ministrowie: gospodarki i finansów Bruno Le Maire, minister ds. sił zbrojnych Florence Parly, minister ds. transformacji ekologicznej Elizabeth Borne. Polska będzie 21. krajem z 27 krajów UE odwiedzonym przez prezydenta Macrona. 

Reklama

Rozmowy prezydentów "w cztery oczy"

Po ceremonii powitania prezydenci Polski i Francji odbędą rozmowy "w cztery oczy". Później odbędą się rozmowy plenarne pod przewodnictwem obu prezydentów, w których wezmą również udział szefowie resortów obrony obu krajów: Mariusz Błaszczak i Florence Parly oraz szefowie dyplomacji: Jacek Czaputowicz i Jean-Yves Le Drian. 

W dalszej kolejności prezydenci Andrzej Duda i Emmanuel Macron spotkają się z mediami. Później prezydent RP wyda śniadanie na cześć francuskiego gościa.

Szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski wśród tematów rozmów prezydentów obu krajów wymienił NATO, relacje z Ukrainą, przyszłość Trójkąta Weimarskiego, a także politykę rozszerzenia UE i NATO. Ocenił, że wizyta Emmanuela Marona to dobry moment, żeby uruchomić pogłębiony dialog polsko-francuski po - jak dodał - "latach pewnego marazmu".

"To jest wizyta wagi ciężkiej, to są tematy wagi ciężkiej. Rola Paryża, Warszawy, Berlina i innych stolic europejskich w najbliższym czasie będzie kluczowa w ogóle dla kierunków polityki na naszym kontynencie i polityki globalnej" - powiedział Szczerski.

Szef MSZ: To przełomowa wizyta

Minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz poinformował, że podczas wizyty Macrona podpisany zostanie program polsko-francuskiej współpracy strategicznej na lata 2020-2024 oraz deklaracja o współpracy w ramach UE. 

Szef MSZ przyznał, że Francję i Polskę różni stosunek do Rosji, jednak wyraził nadzieję na dialog i pogłębienie relacji, a samą wizytę Macrona określił jako "przełomową".

Dalszy plan wizyty

Po południu Emmanuel Macron spotka się z premierem Mateuszem Morawieckim w kancelarii premiera, gdzie zaplanowane są także rozmowy międzyresortowe obu stron.

Według rzecznika rządu Piotra Müllera, wśród tematów rozmów prezydenta Francji i premiera Morawieckiego znajdą się: budżet unijny, polityka klimatyczna, polityka rolna, koleje dużych prędkości czy zainteresowanie Francji w budowie elektrowni atomowej w Polsce. Müller nie wykluczył, że Macron może podnieść również temat reform wymiaru sprawiedliwości w Polsce.

Prezydent Francji będzie w poniedziałek w Warszawie rozmawiał również z marszałek Sejmu Elżbietą Witek oraz marszałkiem Senatu Tomaszem Grodzkim. Wieczorem Macron w ambasadzie Francji w Warszawie spotka się ze społecznością francuską oraz polskimi intelektualistami i środowiskami kulturalnymi, m.in. z Adamem Michnikiem, Agnieszką Holland, Marianem Turskim oraz Pawłem Pawlikowskim.

We wtorek, drugiego dnia wizyty, prezydent Francji uda się do Krakowa, gdzie zwiedzi Zamek Królewski na Wawelu oraz wygłosi wykład na Uniwersytecie Jagiellońskim na temat historycznych i obecnych relacji polsko-francuskich, a także swojej wizji przyszłości Unii Europejskiej.

PAP/INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy