Ekspert z kongresu Nowoczesnej zatrudnił Pawła Rabieja
Wygląda na to, że to koniec współpracy byłego wiceprezydenta Warszawy z miejskimi instytucjami. Paweł Rabiej znalazł pracę na prywatnej Uczelni Korczaka. Kilka tygodni temu ogłosił w mediach społecznościowych, że jest pełnomocnikiem rektora ds. strategii i rozwoju. Rektorem jest prof. Mirosław Grzewiński, który w przeszłości współpracował z partią Rabieja.

Perypetie zawodowe Pawła Rabieja trwają od listopada 2020 r. To wtedy stracił stanowisko wiceprezydenta Warszawy, gdy wyszło na jaw, że w trakcie pandemii koronawirusa, jako urzędnik odpowiedzialny za służbę zdrowia, udał się na zagraniczne wakacje. Nie można jednak powiedzieć, że Rafał Trzaskowski nie cenił kompetencji swojego kolegi z zarządu Nowoczesnej. Prezydent nazywał swojego zastępcę "sumiennym pracownikiem".
Jak pisaliśmy w Interii, dyskusje o zawodowej przyszłości wiceprezydenta zaczęły się już kilka tygodni po oficjalnym ogłoszeniu informacji o dymisji. Sam Rabiej zdradził nam, że nie chce wracać do ratusza, ale jest zainteresowany pracą dla miasta. - Bliższe mojemu sercu byłoby działanie w instytucji jak szpital czy jednostka pomocy społecznej - deklarował.
We wrześniu ubiegłego roku napisaliśmy, że Rafał Trzaskowski spełnił swoje wcześniejsze obietnice, a były wiceprezydent miał szansę pracować z seniorami. Paweł Rabiej został zatrudniony na umowę zlecenie w Centrum Aktywności Międzypokoleniowej Nowolipie. Jak ustaliliśmy wcześniej, współpraca zakończyła się z ostatnim dniem sierpnia 2021 r.
Pomógł zaprzyjaźniony ekspert
Stołeczna Platforma niechętnie patrzyła na zatrudnienie Pawła Rabieja. Choćby dlatego, że były wiceprezydent cały czas cieszył się zainteresowaniem prasy. - Usztywnili się. Nie chcą, żeby ktokolwiek mówił o pracy po znajomości - we wrześniu ubiegłego roku donosili nasi informatorzy. Polityk Nowoczesnej pokazał jednak, że sam potrafi o siebie zadbać na wolnym rynku.
"Miło mi poinformować, że dołączam do zespołu Uczelni Korczaka jako Pełnomocnik Rektora ds. strategii i rozwoju. Nie ma większych wyzwań niż edukacja i polityka społeczna - a to w tych obszarach kształci kadry uczelnia w siedmiu miastach w Polsce" - dokładnie 8 lutego poinformował Rabiej.
Jak się okazuje, rektorem centrum kształcenia podyplomowego, które zatrudnia byłego wiceprezydenta Warszawy, jest prof. Mirosław Grewiński. W trakcie kampanii wyborczej z 2015 r. występował jako ekspert Nowoczesnej podczas kongresu partii. Ówczesny prorektor Wyższej Szkoły Pedagogicznej im. Janusza Korczaka w Warszawie opowiadał o polityce senioralnej.
Naukowiec, u boku Adama Kądzieli (obecnie zatrudniony w Kancelarii Senatu - red.) i przyszłej posłanki Kornelii Wróblewskiej, kreślił ramy powstającego programu partii. - Przemawialiśmy czysto ekspercko ze względu na zbieżność poglądów z ugrupowaniem - zdradza Interii Wróblewska. - Z tego, co wiem, profesor Grewiński nigdy nie przynależał do żadnej opcji politycznej. Współpracuje z kim trzeba, jeśli poglądy są zbieżne, a potrzebujący szanuje jego dorobek - usłyszeliśmy.
Paweł Rabiej jest absolwentem Wydziału Filologii Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego. Wiedzę zdobywał m.in. w Columbia University w Nowym Jorku czy Szkole Biznesu Politechniki Warszawskiej. W przeszłości pomagał przy kampanii wyborczej Porozumienia Centrum, pracował również jako dziennikarz. Należy do grona założycieli Nowoczesnej, zgodnie ze stroną internetową partii wciąż zasiada w zarządzie ugrupowania.
JSZ