Reklama

Reklama

Donald Tusk będzie demonstrował w Warszawie. Chodzi o ustawę medialną

Szykuje się duża demonstracja w Warszawie ws. ustawy medialnej. Zaprosił na nią przewodniczący Platformy Obywatelskiej Donald Tusk. Manifestanci zbiorą się w niedzielę na Krakowskim Przedmieściu. Do zgromadzenia przed Pałacem Prezydenckim zachęca również Komitet Obrony Demokracji.

W piątek Sejm niespodziewanie zajął się nowelizacją ustawy medialnej. Trafiła ona na komisję, a następnie została poddana pod głosowanie na sali plenarnej i dzięki posłom koalicji rządzącej, trafi teraz do prezydenta. Procedowanie zajęło trzy godziny.

W głosowaniu parlamentarzyści opowiedzieli się przeciwko uchwale Senatu, który we wrześniu odrzucił nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji. Za odrzuceniem tej uchwały było w piątek 229 posłów, 212 było przeciw, 11 wstrzymało się od głosu.

Teraz ustawa trafi do prezydenta Andrzeja Dudy, który zapowiedział, że zostanie "poddana analizie i odpowiednia decyzja zostanie podjęta".

Reklama

Nowelizacja tzw. ustawy medialnej, nazywanej też lex TVN zakłada uszczelnienie i uściślenie obowiązujących od 2004 r. przepisów, które mówią o tym, że właścicielem telewizji czy radia działających na podstawie polskich koncesji mogą być podmioty z udziałem zagranicznym, pozaeuropejskim nieprzekraczającym 49 proc.

Tak skonstruowane przepisy uniemożliwiają amerykańskiemu koncernowi Discovery posiadanie większości udziałów w Grupie TVN.

Demonstracja w niedzielę w Warszawie. Donald Tusk zaprasza

Na piątkowe głosowanie zareagował Donald Tusk, który zapowiedział wieczorną demonstrację w niedzielę w Warszawie.

"Skapitulowali przed pandemią i drożyzną, ale idą na wojnę z wolnymi mediami. Będę w niedzielę o 19 na Krakowskim Przedmieściu" - zapowiedział lider Platformy Obywatelskiej.

Także w mediach społecznościowych w piątek wieczorem Komitet Obrony Demokracji zaapelował do prezydenta Andrzeja Dudy o zawetowanie ustawy. "Przypomnimy o naszym apelu 19 grudnia 2021 roku o godz. 19 pod Pałacem Prezydenckim i w całej Polsce" - dodała organizacja.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje