Reklama

Reklama

Sejm zdecydował ws. ustawy medialnej

Sejm zdecydował w piątek o odrzuceniu uchwały Senatu o odrzucenie nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji. Za głosowało 229 posłów, przeciw było 212, a 11 wstrzymało się od głosu. Ustawa trafi teraz do prezydenta Andrzeja Dudy.

Wcześniej w piątek sejmowa komisja Kultury negatywnie zaopiniowała uchwałę Senatu, zarekomendowała Sejmowi odrzucenie uchwały Senatu.

Posłowie opozycji wielokrotnie zgłaszali uwagi, że komisja jest "nielegalna" i zwołana w "nieregulaminowym trybie". Cześć posłów opozycji w trakcie głosowania opuściła obrady Komisji.

"Lex TVN"

W sierpniu - z dwiema poprawkami - Sejm przyjął projekt nowelizujący ustawę medialną. Proponowane zmiany wywołały wiele kontrowersji i sprzeciw Stanów Zjednoczonych. Nowelizacja zakłada, że właścicielem firmy medialnej w Polsce może być jedynie firma polska lub taka, która ma siedzibę w jednym z krajów Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Zmiany te dotknęłyby m.in. grupę TVN Discovery, dlatego potocznie nowelizację nazywano "lex TVN".  

Stany Zjednoczone - Discovery to amerykański koncern - podkreślały, że uchwalenie nowelizacji znacząco wpłynie na stosunki polsko-amerykańskie i obecność biznesu USA w kraju. Opozycja zwracała uwagę, że nowelizacja nie tylko jest niezgodna z umową handlowa zawartą ze Stanami, co naraziłoby kraj na konieczność wypłaty ogromnego odszkodowania, ale z premedytacją uderza w media krytyczne wobec rządu Prawa i Sprawiedliwości.

9 września Senat odrzucił nowelizację ustawy medialnej. 

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje