Coraz mniej zimy w zimie. Polska w czołówce niepokojącego rankingu
Zimy robią się coraz cieplejsze, przede wszystkim w Europie. Dowodzi tego najnowsza publikacja grupy niezależnych naukowców zrzeszonych w organizacji Climate Central. Według ekspertów od klimatu rośnie liczba zimowych dni z dodatnimi temperaturami. Najszybciej ociepla się Europa, w tym Polska. Nasz kraj w ciągu dekady zyskał łącznie prawie trzy tygodnie ciepła podczas najchłodniejszych miesięcy i pod tym względem znajduje się w światowej czołówce.
Napędzane działalnością człowieka ocieplenie klimatu powoduje rosnącą liczbę zimowych dni z temperaturami powyżej zera - twierdzą naukowcy z amerykańskiej organizacji pozarządowej Climate Central w publikacji zatytułowanej "Utracona zima" ("Lost Winter").
Jaka prognoza pogody jest najlepsza? Taka, która jest aktualizowana co 30 minut. Wypróbuj darmową aplikację Pogoda Interia. Zainstaluj z Google Play lub App Store
Coraz więcej ciepłych dni
Autorzy raportu prześledzili dane ze 123 państw. Badali temperatury, jakie panowały w nich w okresie od grudnia do lutego w trakcie minionych 10 lat, czyli od 2014 do 2023 roku.
Okazało się, że ponad jedna trzecia z krajów (44) doświadczyła zimą co najmniej siedmiu dodatkowych dni z temperaturami, które nie spadły poniżej zera. Średnio najwięcej nowych ciepłych dni podczas zimy zyskują państwa europejskie, a wśród nich Polska.
Nasz kraj znalazł się na piątym miejscu rankingu państw, które w ostatnich latach zyskały najwięcej ciepłych zimowych dni.
Ciepła polska zima
"Analiza dobowych minimalnych temperatur podczas zimy (w grudniu, styczniu, lutym) wykazuje, że Polska doświadczyła równowartości niemal trzech dodatkowych tygodni w postaci dni z temperaturami powyżej zera w ciągu minionej dekady (2014-2023) z powodu spowodowanego przez człowieka globalnego ocieplenia" - czytamy w raporcie Climate Central.
Ze 123 przebadanych krajów Polska jest jednym z tych, które utraciły najwięcej zimowych dni. Ich liczbę w naszym kraju określono na 20. Pod tym względem wyprzedziły nas tylko Litwa (23 tak zwane utracone zimowe dni), Łotwa (22 dni), Estonia (22) oraz Dania (21).
Szczecin dwudziesty na świecie
Jak wynika z danych naukowców wszystkie 13 analizowanych polskich miast doświadczyło łącznie co najmniej dwóch dodatkowych tygodni z wyższymi temperaturami podczas każdego roku, w porównaniu z sytuacją, gdyby zmiany klimatyczne nie nastąpiły - twierdzą uczeni.
Z polskich miejscowości najcieplejsze zimy panowały w Szczecinie. To miasto znalazło się na 20. miejscu pod tym względem w zestawieniu światowych metropolii z 23 dodatkowymi utraconymi zimowymi dniami. Rekordzistą jest Fuji w Japonii, gdzie zimą przybyło 35 dni tego typu.
W 393 z 901 przeanalizowanych miast na całym świecie zanotowano równowartość co najmniej jednego dodatkowego tygodnia z dodatnimi temperaturami - najwięcej w Azji i Europie.
Śniegu coraz mniej
Jak podkreślają autorzy raportu coraz cieplejsze zimy znacząco wpływają na moment pojawienia się śniegu, zasięg jego występowania oraz ilość, co ma przemożny wpływ na życie ludzi, ekosystemów i zasoby wody.
Według naukowców modele klimatyczne sugerują, że grubość pokrywy śnieżnej na Półkuli Północnej będzie się zmniejszać o średnio 8 proc., jeśli temperatura powierzchni Ziemi będzie się zwiększać o każdy kolejny 1 stopień Celsjusza.
Źródło: Climatecentral.org
-----
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!