Reklama

Co trzeci Polak może mieć zepsute święta. Sondaż dla Interii

38 proc. Polaków obawia się, że dyskusje na temat polityki zepsują im tegoroczne święta wielkanocne. 40 proc. nie zgadza się z tym stwierdzeniem, a 22 proc. nie wie, czy polityka wpłynie na świąteczną atmosferę w ich rodzinach - wynika z sondażu zrealizowanego przez agencję badawczą Smartscope na zlecenie Interii.

Więcej niż co trzeci Polak obawia się, że polaryzacja polityczna zepsuje im w tym roku Wielkanoc. Podobne obawy ma aż połowa młodych ludzi - do 24. roku życia. 

Najrzadziej problem dotyka mieszkańców wielkich miast, najczęściej - singli lub osób żyjących w nieformalnych związkach. 

Wielkanoc. Polityka przy świątecznym stole? Jak wpłynie na Polaków

Ankietowani mieli za zadanie wskazać, czy zgadzają się ze stwierdzeniem: obawiam się, że dyskusje na temat polityki zepsują nam tegoroczne święta wielkanocne. 14 proc. uważa, że zdecydowanie tak, osiem procent - tak, a 15 proc. - raczej tak. Zdaniem dziewięciu proc. pytanych dyskusje o polityce raczej nie wpłyną na świąteczną atmosferę, 10 proc. odpowiedziało na zadane pytanie "nie", 21 proc. - zdecydowanie nie, a 22 proc. - nie wiem. 

Reklama

Badanie zostało zrealizowane w dniach 29 marca-3 kwietnia 2023 r. na ogólnopolskiej próbie reprezentatywnej ze względu na wiek, wykształcenie oraz wielkość miejscowości zamieszkania. Wielkość próby - 1115 osób. Badanie realizowano przy zastosowaniu techniki CAWI - na panelu badawczym.

Sondaż zrealizowany przez agencję badawczą Smartscope na zlecenie Interii. 

Wielkanoc 2023. Tak drogo nie było od 30 lat 

Polityka to niejedyne zmartwienie Polaków przed świętami. Wielu z nich łapie się za głowę podczas zakupów. - Ceny wszystkiego, co widujemy w Wielkanoc na stole, mocno poszły w górę. To będą najdroższe święta od 30 lat - zapowiadał w rozmowie z Interią Andrzej Gantner, dyrektor generalny Polskiej Federacji Producentów Żywności.

Wyjaśnił, że ogólna inflacja cen żywności przewyższa średnią inflację w Polsce. - Mieliśmy w lutym 24 proc., teoretycznie to powinien być szczyt, ale święta mogą ją jeszcze trochę podbić. Widzimy, co się dzieje z cenami wszystkich produktów żywnościowych. Cukier bardzo mocno zdrożał, oleje roślinne, produkty mleczarskie, majonez, warzywa - mówił. 

Interia sprawdziła też, czy mając w portfelu 100 zł, można kupić podstawowe produkty na Wielkanoc 2023. W tym celu nasi dziennikarze ruszyli na jeden z krakowskich targów. 

- Jest drogo, ale nie jest dużo drożej niż pół roku temu. Ceny są na podobnym poziomie - powiedziała nam sprzedawczyni, starsza pani, oparta o wiatę jednej z budek, która ma w asortymencie kilka produktów. M.in. marchew, ziemniaki, pietruszkę, jaja i koguty. - Jajka są po 1,20 zł za sztukę. Drogo? Przed Bożym Narodzeniem mieliśmy po 1,30 zł - powiedziała. 

Ostatecznie nasi dziennikarze przy stoisku warzywnym wydali 60 zł. Chleb to dodatkowe 5 zł. Za wędlinę zapłacili 47 zł, co już dało 112 zł. A to tylko część produktów potrzebnych do przygotowania wielkanocnych posiłków. 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: sondaże | wielkanoc 2023

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy