Byli dyrektorzy Lasów Państwowych zatrzymani. Akcja służb

Oprac.: Michał Blus
Trzech byłych dyrektorów Lasów Państwowych zostało zatrzymanych przez Centralne Biuro Antykorupcyjne - potwierdziła prokuratura w rozmowie z Polsat News. Chodzi o Józefa K., byłego dyrektora generalnego; Michała C., byłego dyrektora Centrum Informacyjnego i Andrzeja Sz., byłego dyrektora szczecińskiej dyrekcji. Zatrzymania to część śledztwa dotyczącego fikcyjnego zatrudnienia Dariusza Mateckiego w Lasach Państwowych.

"Na polecenie Prokuratury Krajowej agenci CBA zatrzymali dziś rano trzech byłych dyrektorów Lasów Państwowych: dyrektora generalnego, dyrektora centrum informacyjnego oraz byłego dyrektora regionalnej dyrekcji w Szczecinie. Mężczyzn zatrzymano na terenie województwa śląskiego, łódzkiego i zachodniopomorskiego" - przekazał w mediach społecznościowych rzecznik prasowy MSWiA Jacek Dobrzyński.
"Po wykonaniu czynności procesowych zatrzymani zostaną przewiezieni do Prokuratury Krajowej w Warszawie" - dodał.
Chodzi o Józefa K., byłego dyrektora generalnego Lasów Państwowych; Michała C., byłego dyrektora Centrum Informacyjnego i Andrzeja Sz., byłego dyrektora szczecińskiej dyrekcji.
Zatrzymania są częścią śledztwa Prokuratury Krajowej dotyczącego posła PiS Dariusza Mateckiego. Sprawdzane jest, czy polityk był fikcyjnie zatrudniony w dyrekcji generalnej Lasów Państwowych, a później w szczecińskim oddziale.
Sprawą zajmuje się Prokuratura Okręgowa w Szczecinie, która prowadzi postępowanie ws. "nieprawidłowości w zakresie zatrudniania" w 2023 roku w Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie, gdzie pracował ówczesny poseł Suwerennej Polski, a dziś PiS. Wartość szkody to co najmniej 160 tysięcy złotych.
Lasy Państwowe złożyły zawiadomienie do prokuratury. Chodzi o fikcyjne zatrudnienie
W październiku 2024 roku Lasy Państwowe złożyły do prokuratury zawiadomienie ws. Dariusza Mateckiego. Poseł PiS został zatrudniony 18 maja 2020 r. na stanowisku specjalisty do spraw komunikacji w Zespole Komunikacji Społecznej w Wydziale Komunikacji Centrum Informacyjnego Lasów Państwowych (CILP). Zgodnie z zawartą umową został on zatrudniony na pełen etat, a jako miejsce wykonywania pracy wskazano siedzibę CILP w Warszawie.
Po audycie wykonanym w 2024 roku okazało się, że Matecki nie wykonywał obowiązków, które były przypisane do jego stanowiska. Nie pojawiał się w siedzibie CILP, a świadkowie zeznali, że nie widzieli jego jakiejkolwiek aktywności.
"Po zakończeniu umowy z Centrum Informacyjnym Lasów Państwowych pan Matecki był zatrudniony w Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie, gdzie również, mimo zawartej umowy, nie świadczył pracy na rzecz pracodawcy, co wykazała przeprowadzona tam kontrola" - przekazano w komunikacie Lasów Państwowych.
Zawiadomienie do prokuratury dotyczyło zawarcia umów i przyjmowania przez Dariusza Mateckiego wynagrodzenia na obu stanowiskach. Doprowadziło to Skarb Państwa do start na kwotę w wysokości ponad 320 tys. zł. Józef K. ze swojego stanowiska został odwołany w październiku 2024 roku.
Zawiadomienia do prokuratury. Lasy Państwowe informują o nieprawidłowościach
"Lasy Państwowe z pełnym zaangażowaniem wspierają działania służb zmierzające do wyjaśnienia nieprawidłowości, jakie miały miejsce w naszej instytucji w poprzednich latach" - przekazano w mediach społecznościowych. Dodano, że "ostatnich miesiącach ujawnione zostały liczne przypadki naruszenia zasad gospodarności oraz działań mogących skutkować ogromnymi stratami finansowymi dla LP".
"Sprawy te zostały zgłoszone do odpowiednich organów ścigania, które prowadzą swoje postępowania. Dotychczas złożono 60 zawiadomień do prokuratury w sprawach dotyczących korupcji, niegospodarności i działań na szkodę LP" - zaznaczono w komunikacie.
O sprawie jako pierwszy poinformował TVN24.
Zobacz również:
----
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!