- Liczba mieszkańców: 390,3 tys. (2023 r.)
- Powierzchnia: 300,55 km²
- Województwo: zachodniopomorskie
- Prezydent: Piotr Krzystek (od 4 grudnia 2006 roku)
Szczecin - historia
Pierwsza osada z okresu kultury łużyckiej istniała na tym terenie w VII-VI wieku p.n.e. W 967 roku Mieszko I przyłączył Pomorze wraz ze Szczecinem do Polski.
Do ok. 1007 roku miasto było pod rządami Bolesława Chrobrego. W 1121 roku książę Bolesław Krzywousty po trwającym trzy dni oblężeniu zdobył Szczecin i ponownie przyłączył go do Polski. Następnie książę Warcisław I uznał zwierzchność Polski i złożył Krzywoustemu hołd lenny, zakładając dynastię Gryfitów, która panowała w Szczecinie przez pół wieku.
Pod koniec XII wieku Szczecin stał się duńskim lennem. Kilkanaście lat później został zdobyty, a następnie spalony przez króla Knuta VI, który panował w Danii. W 1243 roku Szczecin uzyskał prawa miejskie, będąc pod rządami Barnima I. W 1630 roku Szczecin zajęli Szwedzi, a w 1713 roku został przyłączony do Prus. W latach 1806-1813 Szczecin był pod okupacją francuską.
W 1939 zostało utworzone tzw. Wielkie Miasto Szczecin. W 1945 roku na mocy ustaleń konferencji w Poczdamie Szczecin został przyznany Polsce jako forma rekompensaty za utratę na rzecz Związku Radzieckiego ziem dawnej Polski wschodniej.
Oficjalne przejęcie miasta przez polską administrację miało miejsce 5 lipca 1945 r.
Szczecin - nazwa
Nazwa "Szczecin" jest pochodzenia słowiańskiego. Za pierwszą nazwę Szczecina uważa się "Sadżin" lub "Sasin".
Przed wojną Szczecin nazywano m.in.: Stettin, Stetyn. Historycznie występowały nazwy: Sasin, Sedinum, Stetinum, Stettin.
Polska nazwa miasta oficjalnie została ustalona w 1946 roku.
Szczecin - atrakcje
Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie to renesansowy zamek położony na Wzgórzu Zamkowym, w okolicach Odry. Uznawany jest za jeden z najważniejszych historycznych budowli w Szczecinie.
Wały Chrobrego to ponad półkilometrowy taras widokowy, znajdujący się na skarpie wzdłuż Odry.
Rynek Sienny to główny plac Starego Miasta, sięgający czasów średniowiecza. W jego obrębie znajduje się m.in. gotycki Ratusz Staromiejski.
Muzeum Narodowe w Szczecinie to największa instytucja kultury na terenie województwa zachodniopomorskiego. Ma w swoich zasobach m.in. zbiory zakresu archeologii, historii, sztuki oraz numizmatyki.
Bazylika Archikatedralna św. Jakuba to kościół wyznania rzymskokatolickiego. Jest siedzibą metropolii szczecińsko-kamieńskiej. Cmentarz Centralny to największy w Polsce, a trzeci pod względem wielkości cmentarz w Europie. Pochodzi z XIX wieku.
Brama Portowa to barokowa brama wzniesiona w XVIII wieku. Wraz z Bramą Królewską tworzą główną bramą miejską.
Port morski w Szczecinie to największy port rzeczny na Odrze.
Szczecin - symbole
Flagę Szczecina stanowię trzy poziome pasy: błękitny, biały i czerwony.
Herb Szczecina obrazuje niebieską tarczę, na której widać ukoronowaną głowę czerwonego gryfa, który jest symbolem książąt z dynastii Gryfitów.