Bodnar: Koniec z uznaniowością w działaniu Funduszu Sprawiedliwości
Minister sprawiedliwości i prokurator generalny Adam Bodnar podczas czwartkowej konferencji ogłosił zmiany w działaniu Funduszu Sprawiedliwości. Usunięto m.in. przepis pozwalający na dowolność w przyznawaniu dotacji. Fundusz - jak zaznaczył minister - ma przestać służyć politycznym interesom.
Sprawa nieprawidłowości w Funduszu Sprawiedliwości dotyczy zarządzania wielomilionowymi dotacjami w sposób niezgodny z prawem i celami funduszu.
Dysponowanie pieniędzmi - jak podkreśla obecnie resort sprawiedliwości - było uznaniowe i służyło wyłącznie jednemu środowisku partyjnemu (Solidarnej Polsce a następnie Suwerennej Polsce), a także korzyściom osobistym.
Prokuratura Krajowa, która prowadzi śledztwo w sprawie Funduszu Sprawiedliwości, planuje skierować pierwszy akt oskarżenia wobec dziewięciu osób, m.in. ks. Michała Olszewskiego i byłych urzędniczek.
Akt oskarżenia, który trafi do Sądu Okręgowego w Warszawie, prawdopodobnie będzie gotowy na przełomie grudnia i stycznia. Dotyczyć ma głównie przyznania ponad 98 mln zł dotacji dla Fundacji Profeto, z których 66 mln zł zostało jej wypłaconych.
Fundusz Sprawiedliwości pod lupą: Przejrzystość zamiast polityki
Minister zaznaczył, że sprawami Funduszu Sprawiedliwości zajmuje się zespół pod kierownictwem wiceszefowej ministerstwa Zuzanny Rudzińskiej-Bluszcz. - Staramy się także pokazać, że Fundusz Sprawiedliwości rzeczywiście może służyć ofiarom przestępstw oraz pomocy postpenitencjarnej - podkreślił Bodnar podczas konferencji prasowej "Sprawne sądy - 10 filarów".
Adam Bodnar przypomniał też, że w ostatnim czasie podpisał znowelizowane rozporządzenie w sprawie Funduszu Sprawiedliwości usuwając z niego kontrowersyjny paragraf 11. Przepis ten umożliwiał, by "w uzasadnionych przypadkach" dysponent funduszu, którym jest minister sprawiedliwości, przyznawał dotacje według własnego uznania. Umożliwiało to zawarcie umowy z ubiegającą się o pieniądze organizacją o powierzenie zadania nieobjętego programem lub naborem wniosków.
- Nam zależy na tym, żeby każda złotówka (...) była dystrybuowana w sposób przejrzysty, na bazie dokładnych procedur konkursowych, żeby nigdy nie było wątpliwości co do tego, że ten fundusz służy całemu społeczeństwu - podkreślił Bodnar.
Ministerstwo sprawiedliwości poinformowało, że zmiany mają zapobiegać wykorzystywaniu pieniędzy - przeznaczonych dla osób potrzebujących - do wsparcia celów politycznych, takich jak wpływanie na wyniki wyborów czy wspieranie konkretnych polityków.
Koniec dowolności: Nowe zasady konkursów i dotacji
Rozporządzenie wprowadza m.in. wymóg uszczegółowienia ogłoszenia o konkursie i ofertach, precyzyjne zasady powoływania komisji konkursowych, szczegółowe kryteria oceny ofert i obowiązek publikowania wyników konkursu ofert oraz kwot przyznawanych poszczególnym podmiotom. Minister został też zobowiązany do jasnego określenia zadań funduszu, grup odbiorców i zasad jego realizacji.
Ponadto nie będzie możliwości odmowy przyznania dotacji, która została zaproponowana przez komisję konkursową, ani unieważnienia konkursu bez podania przyczyny. Celem zmian jest ograniczenie dowolności decyzji i zlikwidowanie możliwości przyznawania zadań bez konkursu - w trybie poza ofertowym.
----
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!