Awantura o schabowego. "Brak dobrostanu zwierząt - temat na kampanię!"

Anna Nicz

Oprac.: Anna Nicz

emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Lubię to
like
Hahaha
haha
453
Udostępnij

"Brak dobrostanu zwierząt - to powinien być temat na kampanię!" - napisała na Twitterze Bogna Wiltowska ze stowarzyszenia Otwarte Klatki, odnosząc się do trwającej od kilku dni dyskusji na temat polskiego rolnictwa i hodowli zwierząt. "PiS zaorał wieś" - twierdzą politycy Platformy Obywatelskiej. - Broń Bóg, żeby Platforma Obywatelska zaczęła się zajmować polskim rolnictwem - komentuje rzecznik rządu Piotr Müller.

W mediach społecznościowych trwa dyskusja na temat polskiego mięsa
W mediach społecznościowych trwa dyskusja na temat polskiego mięsaTwitter123RF/PICSEL

W sieci trwa dyskusja na temat mięsa i polskiej wsi. Zaczęło się od weekendowych postów członków Platformy Obywatelskiej. Politycy udostepniali wpisy i nagrania pod hasłem: "PiS zaorał wieś".

"Wydawało się to niemożliwe! A jednak... Po 7 latach rządów PiS na naszych stołach nie króluje już polski schabowy. PiS wykończył hodowców trzody chlewnej. Z 250 tys. stad zostało niecałe 60 tys. To katastrofa. Dzisiaj Polska jest 5. W UE importerem wieprzowiny!" - napisał poseł Arkadiusz Myrcha.

Wideo w temacie opublikowała także posłanka Marta Wcisło."Za rządów PiS na polskich stołach królują niemieckie i duńskie schabowe" - stwierdza z kolei posłanka KO Kinga Gajewska.

"PiS pozwolił, aby w Polsce upadały gospodarstwa rodzinne hodujące świnie. Ich miejsce na mapie hodowlanej zajęły koncerny zagraniczne" - dodaje.

Rzecznik rządu: To jest dosyć kuriozalna sytuacja

Do wpisów polityków Platformy Obywatelskiej odniósł się w poniedziałek rzecznik rządu Piotr Müller. Powiedział, że gdy myśli o tym, że "PO miałaby się zająć polskim rolnictwem, to jej skuteczność działania byłaby podobna do skuteczności działania intryg gangu Olsena".

- Broń Bóg, żeby Platforma Obywatelska zaczęła się zajmować polskim rolnictwem, bo inaczej ono skończy się w ten sposób, że zamiast polskiego schabowego, to w Polsce będzie można tylko wybierać spośród warzyw - stwierdził.

- To jest dosyć kuriozalna sytuacja, w przypadku, gdy politycy PO doprowadzili do tego, że podwyższono wiek emerytalny polskim rolnikom i przez lata nie było równych dopłat dla rolników z UE, bo to nasz rząd wywalczył równe, średnie unijne dopłaty dla polskich rolników - dodał.

Według rzecznika rządu "internauci w kontekście tych schabowych skeczów PO są bezlitośni". - Myślę, że ich komentarz wystarczy - powiedział.

Głos w dyskusji zabrała także Bogna Wiltowska, dyrektorka ds. śledztw i interwencji w stowarzyszeniu Otwarte Klatki.

"Tymczasem schabowy w Polsce: - prosięta kastrowane bez znieczulenia, z jądrami wyrywanymi na żywca, obcinanymi ogonami, lochy zamknięte w kojcach porodowych bez możliwości obrócenia się, fatalne warunki na fermach. Brak dobrostanu zwierząt - to powinien być temat na kampanię!" - napisała na Twitterze.

Mięsożerny jak Polak? Sondaż o jedzeniu mięsa

Połowa Polaków nie zgadza się ze stwierdzeniem, że powinniśmy rezygnować z jedzenia mięsa lub je zdecydowanie ograniczać - wynika z badania wykonanego przez Smartscope na zlecenie Interii. Odmiennego zdania jest 30 proc. rodaków. Odpowiedź "nie wiem" wskazywał co piąty badany.

- Coraz więcej osób chce rezygnować z jedzenie mięsa, nie tylko ze względu na zmiany klimatyczne, ale i z powodów zdrowotnych - uważa Barbara Nowacka, posłanka KO. - Widać, że większość Polaków jest przeciwna sztucznym ideologicznym ograniczeniom - twierdzi z kolei europoseł Solidarnej Polski Patryk Jaki.

W sondażu zadano pytanie: "Wskaż, na ile zgadzasz się ze stwierdzeniem, że z powodu zmian klimatycznych Polacy powinni zrezygnować z jedzenia mięsa bądź je zdecydowanie ograniczyć".

9 procent odpowiedziało, że zdecydowanie tak. 6 procent wskazało odpowiedź "tak", natomiast 15 proc. "raczej tak".

30 proc. osób odpowiedziało "zdecydowanie nie". "Nie" - 11 proc., "raczej nie" - 9 procent. Natomiast 21 proc. nie miało zdania.

Takiemu pomysłowi zdecydowanie sprzeciwia się co trzeci mężczyzna i zaledwie co czwarta kobieta. Dużo większy opór widać też u mieszkańców wsi - 56 proc. jest przeciwko, a zaledwie 24 proc. chciałoby ograniczenia spożycia mięsa przy 36 proc. popierających ten pomysł w największych miastach. 

Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration -:-
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time -:-
 
1x
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
      reklama
      dzięki reklamie oglądasz za darmo
      Paprocka w "Graffiti": Ustawa czeka na podpis prezydenta
      Paprocka w "Graffiti": Ustawa czeka na podpis prezydentaPolsat NewsPolsat News
      Przejdź na